چگونه بهترین طراحی کاتالوگ را داشته باشیم


چگونه بهترین طراحی کاتالوگ را داشته باشیم
دریافت اطلاعات ....

چگونه بهترین طراحی کاتالوگ را داشته باشیم؟

شما به عنوان فردی که صاحب کسب ‌وکاری هستید، برای معرفی و برندینگ محصولات و یا خدمات خود نیاز دارید تا از انواع ابزارهای تبلیغاتی استفاده کنید. کاتالوگ‌ها نیز مانند سایر ابزارهای تبلیغاتی (کارت ویزیت، بروشور، تراکت و...) به معرفی و برندینگ محصولات پرداخته و در افزایش فروش و بازاریابی محصولات و یا خدمات تاثیرگذار هستند.

یک کاتالوگ حرفه‌ای می‌ تواند به عنوان ابزاری قدرتمند و موثر در فروش و بازاریابی به کمک شما بیاید و با رعایت اصول طراحی کاتالوگ، این ابزار قدرتمند مخاطبان را به سمت خرید محصولات و یا خدمات هدایت می‌کند.

برای طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای نیاز است تا معیارهایی را رعایت کنید، از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا با بررسی مهمترین آنها، شما را با اصلی‌ ترین نکات آن آشنا کنیم.

انواع کاتالوگ

از انواع کاتالوگ، می‌توان به کاتالوگ‌های چاپی و دیجیتال اشاره کرد. کاتالوگ‌های دیجیتال، معمولا در فرمت فلش و یا pdf بر روی سایت و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیریند. مخاطبان می‌توانند با دانلود و مطالعه آن با محصولات و یا خدمات شما آشنا شده و در صورت نیاز اقدام به خرید کنند. گاهی نیز می‌توانید هنگام حضور در نمایشگاه‌ و یا همایش‌ فایل کاتالوگ را بر روی لوح فشرده و یا فلش در اختیار مخاطبان قرار دهید.

همچنین از انواع کاتالوگ می‌توان به کاتالوگ‌های چاپی اشاره کرد، که قابل انتشار در تیراژ بالا بوده و معمولا در فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و حتی جلسات معرفی محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاتالوگ‌های چاپی

کاتالوگ‌های چاپی دارای مزایای بسیاری هستند که از مهمترین آنها می‌توان به نحوه استفاده از کاتالوگ به عنوان ابزاری جهت اطلاع ‌رسانی و تبلیغات محصولات و یا خدمات اشاره کرد. قبل از طراحی کاتالوگ، ابتدا بهتر است تا اهداف خود را از چاپ کاتالوگ تعیین کرده و سپس با جمع آوری اطلاعات کامل و شناسایی بازار هدف، اقدام به چاپ آن کنید.

کاتالوگ

یکی دیگر از مزایایی که کاتالوگ‌های چاپی دارند، امکان انتشار آنها در تیراژ بالاست. با انتشار کاتالوگ در تیراژ بالا این امکان برای شما فراهم می‌شود تا در هر نمایشگاه و یا همایشی که حضور دارید، بتوانید از طریق این ابزار قدرتمند به معرفی و برندینگ کسب‌وکار خود بپردازید.

کاتالوگ‌های دیجیتال

کاتالوگ‌های دیجیتال مانند کاتالوگ‌های چاپی دارای مزایای منحصر به فردی هستند، که از مهمترین آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. امکان انتشار کاتالوگ در فضای آنلاین به ویژه در سایت و شبکه‌های اجتماعی
  2. کاهش هزینه‌ها به علت حذف مرحله چاپ
  3. قابلیت انتشار در لوح فشرده و یا حافظه‌های فلش
  4. عدم محدودیت در چاپ


کاتالوگ

بخش‌های اصلی تشکیل دهنده یک کاتالوگ

کاتالوگ سندی است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و از مهمترین آنها می‌توان به جلد، تعداد صفحات داخلی، محتوا، تصاویر، رنگ و جنس کاغذ اشاره کرد.

طراحی کاتالوگ حرفه‌ای

برای طراحی کاتالوگ حرفه‌ای نیاز است تا ابتدا هدف از طراحی آن بررسی شود. سپس با تعیین استراتژی، اقدام به طراحی و چاپ کاتالوگ کنید. برای طراحی کاتالوگ، ابتدا اطلاعات کاملی از محصولات و خدمات را جمع‌آوری کرده سپس با استفاده از فونت، رنگ و تصاویر مناسب اقدام به طراحی کنید.

  • استفاده از تصاویر مناسب

هنگام طراحی کاتالوگ بهتر است تا از تصاویر اختصاصی و مرتبط با محصولات کسب‌وکار شما استفاده شود. استفاده از تصاویر حرفه‌ای، مخاطبان را جهت مطالعه کاتالوگ هدایت کرده و آنها را تشویق به استفاده از محصولات می‌کند. اما ممکن است که امکان تهیه تصاویر اختصاصی از محصولات را نداشته باشید، از این رو به سراغ اینترنت رفته و از تصاویر موجود در آن استفاده کنید. البته این نکته را در نظر بگیرید که تصاویر نباید از کیفیت پائین (پائین‌تر از 300 dpi) برای طراحی کاتالوگ استفاده شود. استفاده از کیفیت پایین در تصاویر باعث تاثیرگذاری منفی بر روی مخاطبان می‌گردد.

  • استفاده از محتوای مناسب

قبل از اینکه توضیحاتی را در داخل کاتالوگ درج کنید، باید از محتوائی استفاده کنید که وقتی کاتالوگ به دست مخاطبان می‌رسد، آنها پس از مطالعه آن با کسب‌وکار شما آشنا شده و ترغیب به استفاده از محصولات و یا خدمات شوند. محتوایی که معمولا در کاتالوگ‌ها درج می‌شوند، شامل نام محصولات، توضیحات، ویژگی‌ها، راههای ارتباطی، قیمت و بارکد است.

کاتالوگ

ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید از کاتالوگ چاپی استفاده کنید، به دلیل تغییر قیمت‌ها، این ویژگی را در کاتالوگ‌های چاپی درج نکنید، زیرا این نوع از کاتالوگ‌ها در حجم بالائی چاپ می‌شوند و چاپ مجدد آن هزینه‌های زیادی را شامل خواهند شد.

استفاده از رنگ مناسب

انتخاب رنگ برند یک موضوع علمی و از قوانین و قواعد مهم برندسازی و زیباشناسی تبعیت می‌کند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در طراحی کاتالوگ و یا حتی بروشور، از تنوع رنگی پرهیز کنید. استفاده از رنگ برند در این محصولات بر میزان تاثیرگذاری کاتالوگ بر روی مخاطبان بسیار موثر است. به عنوان مثال اگر رنگ برند شما قرمز است، می‌توانید با استفاده از قرمز و رنگ متضاد آن (آبی) جلوه‌ای ویژه در کاتالوگ خود ایجاد کنید.

ما به شما توصیه می‌کنیم که برای طراحی و چاپ کاتالوگ از افراد خبره و یا سازمان‌های معتبر استفاده کنید، زیرا آنها به دلیل علم و دانشی که در این صنعت دارند، به راحتی می‌توانند شما را در طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای راهنمائی کنند.

 

بعد از بررسی نحوه طراحی کاتالوگ به این نتیجه می‌رسیم که طراحی این ابزار مهم تبلیغاتی می‌تواند در برندینگ و معرفی کسب ‌وکارها تاثیر بسیاری داشته باشد. استفاده از انواع کاتالوگ، بستگی به استراتژی شما دارد. اگر می ‌خواهید که کاتالوگ خود را در فضای اینترنت انتشار دهید، بهتر است تا آن را به صورت دیجیتال در سایت و یا شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

اما برخی از صاحبان کسب ‌وکار ترجیح می‌دهند که کاتالوگ را چاپ کنند، زیرا معمولا به دلیل برگزاری جلسات معرفی و یا حضور در همایش ‌ها و نمایشگاه‌ ها به راحتی می ‌توانند آن را در اختیار مخاطبان قرار داده تا افراد با مطالعه کاتالوگ با محصولات سازمان آشنا شوند.

نحوه چیدمان عناصر اصلی در کنار یکدیگر، در طراحی حرفه‌ای کاتالوگ موثر بوده و باعث جذابیت و عدم جذابیت آن بر روی مخاطبان می‌ شود. هر چه قدر کاتالوگ حرفه‌ای طراحی شود، بر روی برندینگ و معرفی کسب ‌وکار تاثیر بسیاری داشته و مخاطبان را به سمت خرید و استفاده از خدمات و یا محصولات هدایت می‌کند. 

 

شما به عنوان صاحب کسب وکار ابتدا باید در نظر بگیرید که قرار است چه اطلاعاتی را از طریق کاتالوگ در اختیار مشتریان قرار دهید، سپس با رعایت نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، اقدام به طراحی حرفه ای کاتالوگ بپردازید.

0 نظر

برچسب ها:

دیدگاه خود را درباره این مقاله ثبت کنید