لوگو به عنوان نماد و نشان تجاری برند، نقش بسیار مهمی در شناسایی و تبلیغ کسب و کار ایفا می‌کند. لوگو به عنوان نماد برند، شناسایی و تمایز برند از سایر رقبا را ترویج می‌کند. لوگو بصورت یک نشانه گرافیکی می باشد که ممکن است به شکل سمبل، نوشته و یا ترکیبی از هر دو طراحی شود. در واقع اگر بخواهیم به شیوه ساده بگوییم لوگو، یکی از بخش‌های اساسی هر برند و هر طرح بازاریابی می باشد و می توان گفت که یکی از دیده شده ترین بخش‌های اساسی هر کسب و کار است.لوگو ها می بایست بسیار گویا باشند. در صورتی لوگوی شما در ذهن مخاطب حک می شود که لوگوی شما ساده باشد و با اولین نگاه مخاطب؛ برند شما را به سرعت یادآوری کند. در نمونه های خارجی لوگوی برند نایکی اثر کارولین دیویدسون و در نمونه ایرانی لوگوی شرکت سایپا اثر مرتضی ممیز می توانند از ساده ترین و گویا ترین لوگوها باشند. لوگو نشان یکی از بهترین نوع لوگو ها است که می تواند بسیار به تاثیر گذاری برند شما در ذهن مخاطب کمک کند.

لوگوها اهمیت قابل توجهی در حوزه کسب و کار دارند زیرا به عنوان سنگ بنای بصری هویت برند یک شرکت عمل می کنند. یک لوگو که به خوبی طراحی شده باشد فوراً ماهیت یک تجارت را به اشتراک می گذارد و ارزش ها، مأموریت و شخصیت آن را به مخاطبان هدف منتقل می کند. در یک بازار شلوغ که در آن تمایز کلیدی است، لوگوها نمادی منحصر به فرد و به یاد ماندنی را در اختیار کسب و کارها قرار می دهند که آنها را از رقبا متمایز می کند. علاوه بر این، لوگوها به عنوان یک ابزار قدرتمند برای شناسایی و یادآوری نام تجاری عمل می کنند و ارتباط فوری با یک محصول یا خدمات خاص را تسهیل می کنند.

علاوه بر این، لوگوها نقش مهمی در ایجاد ارزش ویژه برند و ایجاد اعتبار در چشم مصرف کنندگان دارند. یک لوگوی حرفه ای طراحی شده، هوای حرفه ای و مشروعیت را به یک کسب و کار می بخشد و اعتماد به مشتریان و شرکای بالقوه را القا می کند. استفاده مداوم از لوگوها در نقاط تماس مختلف، دید برند را افزایش می‌دهد و یادآوری برند را تقویت می‌کند که منجر به افزایش آگاهی از برند و تعامل مشتری می‌شود. علاوه بر این، لوگوها با کسب و کار تکامل می یابند و با روندهای تغییر بازار و ترجیحات مصرف کننده سازگار می شوند و در عین حال تداوم هویت برند را حفظ می کنند. در اصل، لوگوها فقط نمادها نیستند. آنها دارایی های قدرتمندی هستند که با تقویت شناخت، وفاداری و اعتماد به برند، به موفقیت و رشد بلندمدت یک تجارت کمک می کنند.

لوگو چیست؟

لوگو بصورت یک نشان گرافیکی می باشد که به آن آرم و یا نشان هم گفته میشود و یک نشانه جهت برندینگ در کسب و کارها می باشد، لوگو ممکن است به شکل سمبل، نوشته و یا ترکیبی از هر دو طراحی شود. در واقع اگر بخواهیم به شیوه ساده بگوییم لوگو، یکی از بخش‌های اساسی هر برند و هر طرح بازاریابی می باشد و می توان گفت که یکی از دیده شده ترین بخش‌های اساسی هر کسب و کار است.

لوگو ها می بایست بسیار گویا باشند. در صورتی لوگوی شما در ذهن مخاطب حک می شود که لوگوی شما ساده باشد و با اولین نگاه مخاطب؛ برند شما را به سرعت یادآوری کند. در نمونه های خارجی لوگوی برند نایکی اثر کارولین دیویدسون و در نمونه ایرانی لوگوی شرکت سایپا اثر مرتضی ممیز می توانند از ساده ترین و گویا ترین لوگوها باشند. لوگو نشان یکی از بهترین نوع لوگو ها است که می تواند بسیار به تاثیر گذاری برند شما در ذهن مخاطب کمک کند.

اهمیت لوگوی خوب در کسب و کار چیست؟

لوگو به عنوان نماد و نشان تجاری برند، نقش بسیار مهمی در شناسایی و تبلیغ کسب و کار ایفا می‌کند. اهمیت لوگوی خوب در کسب و کار به صورت خلاصه به شرح زیر است:

شناسایی ویژه:

لوگو به عنوان نماد برند، شناسایی و تمایز برند از سایر رقبا را ترویج می‌کند.

ایجاد تشخیص ویژه در ذهن مشتریان و افراد مختلف.

بیان هویت برند:

لوگو نقش کلیدی در بیان هویت و ارزش‌های برند دارد.

با انتخاب رنگ، شکل و الگوی مناسب، هویت برند به خوبی بازتاب می‌یابد.

اعتبارسنجی:

یک لوگو قوی می‌تواند اعتبار و اعتماد به برند را افزایش دهد.

تاثیرگذاری لوگو در ایجاد تصویر مثبت برند و اعتبار در نظر مشتریان.

تبلیغات و بازاریابی:

لوگو بخش مهمی از استراتژی تبلیغات و بازاریابی برند است.

حضور دائمی لوگو در تبلیغات و محصولات، فرآیند شناسایی برند را ترویج می‌کند.

آسانی در به یادآوری:

لوگوهای قوی و ساده به راحتی به یاد مانده و تشخیص داده می‌شوند.

افزایش توانایی مشتریان در به‌یادآوری نام برند.

تاثیر در تصمیم‌گیری:

لوگو به عنوان عاملی مهم در تصمیم‌گیری مشتریان در انتخاب محصول یا خدمات ایفا می‌کند.

ایجاد ارتباط اعتباری با مشتریان.

قدرت تبلیغات ورد به دهان:

لوگو قوی می‌تواند به عنوان یک عنصر تشویقی برای تبلیغات دهان به دهان  عمل کند.

ترویج ماندگاری در ذهن افراد و انتقال پیام‌های مثبت.

تعهد به کیفیت و حرفه‌ای بودن:

لوگو نقش مهمی در تعیین انتظارات مشتریان از کیفیت و حرفه‌ای بودن برند دارد.

انتقال احساس اعتبار و مسئولیت به مشتریان.

ادراک تخصصی:

لوگو به عنوان نماد تخصص و توانایی در زمینه خاص برند، ادراک مشتریان را افزایش می‌دهد.

ایجاد تصویر تخصصی و حرفه‌ای در ذهن مشتریان.

در کل، لوگو به عنوان یک عنصر بسیار مهم و اساسی در تشخیص، ایجاد هویت، و تبلیغات برند در جهان تجارت دارای اهمیت بالایی است و می‌تواند به رشد و توسعه کسب و کار کمک بسیاری کند.

لوگو نایکی در ابتدا به شکل یک نوشتار با استفاده از حروف BRS مخفف  Blue Ribbon Sports بود که بعدها به شکل لوگو ترکیبی یعنی  لوگو نشان و لوگو تایپ تغییر شکل پیدا کرد، و سال ها بعد یک خبرنگار و ژورنالیست 27 ساله با تغییر رشته تحصیلی خود به گرافیک در نایکی تحول عظیمی ایجاد کرد و لوگو نایکی را از لوگو ترکیبی تبدیل به لوگو نشان کرد. و از آن سال به بعد لوگو نایکی به همین شکل باقی ماند و در تمام دنیا در تمامی فروشگاه های نایکی و بر روی محصولات این برند ، لوگو نایکی به عنوان شناسنامه و هویت آن قرار گرفته است.

لوگو

از دیدگاه بازاریابی برای شناسایی یک برند، لوگو و نحوه طراحی لوگوی آن برند در کسب و کار بسیار مهم بوده و در واقع طراحی لوگو حرفه ای نقش موثری را در شناسایی آن برند، موفقیت برند شما و ماندگاری آن در ذهن مشتریان ایفا می کند.

لزوم داشتن لوگو

اهمیت لوگو بیشتر به این دلیل است که توسط آن نام برند را بشناسیم و توسط آن لوگو بتوانیم نام برند در ذهنمان تداعی شود، و این را هم در نظر می گیریم که یک محصول بدون لوگو قطعاً ناپدید می شود یعنی یک برند واقعی نمی تواند بدون لوگو باشد.
لوگو همانطور که اشاره شد نقش مهمی در شناسایی کسب وکارها دارند و حتی می تواند تمام تعهد برند به مشتریان را به نمایش بگذارد. بطور مثال شما زمانی که لوگوی برند پپسی یا نایک را می بینید تمام حسی که از این برندها دارید به شما منتقل می شود.
از موارد مورد اهمیت دیگر اینست که لوگوی حرفه ای می تواند در ایجاد تمایز بین دو برند در یک طبقه محصول با طراحی متفاوتش در رنگ و طراحی گرافیکی آن نقش داشته باشد.

لوگو

از طرفی یک لوگوی حرفه ای مزایای زیادی نیز دارد مثلاً شما با دیدن آن لوگو جرقه هایی در ذهنتان در مورد آن برند ایجاد می گردد که تداعی کننده کیفیت و کارایی آن برند خواهد بود، و این بدین معنی است که بدون یک لوگوی قوی نمی توانید هویت خود را به مشتریانتان اعلام نمایید، لوگوها نماد های قدرتمندی هستند که به راحتی می توانند در حافظه بمانند و برای یک کسب و کار، داشتن یک لوگو که دارای یک طراحی حرفه ای و قوی می باشد موجب بوجود آمدن حس اعتماد به مشتریان می شود و این باعث می شود که مشتریان بالقوه بیشتری جذب شما شوند.
برای طراحی لوگو برند خود حتماً نیاز به یک متخصص دارید که تیم بسیار حرفه‌ای شرکت بانی چاپ با سابقه بسیار طولانی و موفق در زمینه طراحی و گرافیک و چاپ می تواند در طراحی لوگو برای کسب و کار شما بسیار مفید باشد.

اهمیت لوگو در کسب و کار

در اینجا بصورت خلاصه به اهمیت لوگو در کسب و کارها اشاره می شود:

 1. لوگو دارای اطلاعات مهمی می باشد که هویت و فلسفه برند را نشان می دهد.
  لوگو بصورت یک نماد بر روی محصولات، کارت ویزیت و وب سایت شما قرار می گیرد و این آرم بخشی از هویت شما می شود، و این آرم می تواند معرف شما به تمام مصرف کنندگان و مشتریان شما در سراسر دنیا باشد.
 2. لوگو می تواند مشتریان جدید را به شما معرفی نماید.
  ما در دنیایی با سلیقه های زیاد زندگی می کنیم و اگر لوگوی شما دارای جذابیت لازم باشد مردم به سمت آن کشیده می شوند در طراحی لوگو اگر فاکتورهای لازم رعایت گردد می تواند در جلب توجه مشتریان بالقوه برای کسب و کار شما موثر باشد.
 3. موجب تشخیص برند شما در کسب و کارها می شود.
  نمادهای خاصی هستند که در کسب و کارهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند بطور مثال در پیتزا فروشی ها لوگو های یک آشپز با سبیل و کلاه دیده شده است، یک لوگوی خوب نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید و باعث جداسازی شما از رقبایتان می‌شود، برای داشتن یک لوگوی خوب باید جرات و انگیزه لازم را برای خود فراهم نمایید.
 4. لوگو
 5. وفاداری برند را آسان‌تر می‌کند.
  بعضی مواقع پیش می آید که یک کسب و کار لوگوی خود را تغییر می دهد که این حتی ممکن است در مشتریان سابق آن برند ایجاد تنفر نماید زیرا آن مشتری به لوگوی قبلی عادت کرده است و با این تغییر ممکن است کمی احساس خیانت برند به خود را بکند.
  حال ممکن است آن کسب و کار دنبال مشتریان جدید باشد بنابراین می بایست تلاش مضاعف در جلب دوباره اعتماد مشتریانش داشته باشد و با خدمات جدیدش مشتریان جدید را اضافه نماید.
  اما چیزی که مهم می باشد لوگویی که در یک برند برای مشتریانش قابل تشخیص بوده و مشتریانش برای مدت زیادی در حال استفاده از آن برند هستند برای مشتریان احساس وفاداری ایجاد می کند، که این باعث بالارفتن احتمال خرید آن برند نسبت به رقبایش می شود.
 6. قابل دسترسی بالای لوگو برای بسیاری از افراد در مکان‌های مختلف
  قرار دادن لوگو در بازاریابی، بسته بندی، رسانه های اجتماعی، وب سایت، محصولات و غیره راه تبلیغاتی برند شما و پیغامی از سوی برند شما است که در زمینه تبلیغات و بازاریابی شما بسیار می تواند تاثیرگذار باشد.
 7. در اینجا بصورت مختصر اهمیت برند در کسب و کارها توضیح داده شد و در مقالات بعدی نکات کلیدی در طراحی لوگو را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

0 نظر


خصوصیات یک لوگوی خوبتفاوت لوگو و آرمطراحی لوگو حرفه ایلوگو به چه معنی استاهمیت لوگو در کسب و کارلوگو چیست؟طراحی لوگو و استانداردهای جهانی آننکات کلیدی در طراحی لوگوتاریخچه طراحی لوگو و روند تکامل آنلوگو تایپ چیست؟بررسی تاریخچه و نحوه طراحی 10 لوگوی معروفلوگو چه چیزی را نشان می دهد؟بهترین نرم افزار طراحی لوگوطراحی کاتالوگ مبلمانمراحل طراحی کاتالوگ حرفه ایطراحی و چاپ کاتالوگ رنگ موچگونه بهترین طراحی کاتالوگ را داشته باشیماصول طراحی کاتالوگ و بروشورنکاتی راجع به طراحی کاتالوگتعریف کاتالوگ چاپیاصول طراحی کاتالوگطراحی کاتالوگ به سبک ژورنالیطراحی کاتالوگ صنعتیمراحل طراحی کاتالوگمزایا طراحی کاتالوگ حرفه ایاهمیت طراحی کاتالوگکلیاتی در مورد طراحی کاتالوگابعاد طراحی کاتالوگتأثیر طراحی کاتالوگ بر فروشطراحی کاتالوگ دیجیتالاصول طراحی هاردباکساصول طراحی بسته بندیطراحی جعبه حرفه ایطراحی جعبه مقواییاهمیت طراحی کارت ویزیتطراحی کارت ویزیت حرفه ایطراحی کارت ویزیتنکات مهم در طراحی ست اداریطراحی ست اداریاصول طراحی سربرگطراحی سربرگ در فتوشاپنکات ضروری در طراحی سربرگطراحی لیبل میوهمراحل طراحی لیبلطراحی پوسترطراحی فولدر حرفه ایطراحی بروشور خلاقانهطراحی و چاپ بروشور دو لتاصول طراحی بروشورطراحی حرفه ای بانی چاپطراحان مهرگانیازده ترفند برای طراحی تراکتاصول طراحی تراکت حرفه اینکات طلائی در طراحی و چاپ تراکتنحوه و اصول طراحی تراکتچگونه تراکت طراحی کنیمچگونه خوش عکس باشیمنکات کلی عکاسی طبیعتعکاسی از غذادرباره عکاسیآموزش عکاسی از منظرهعکاسی دیجیتالسلفی جذاب بگیریدزیباشناسی در عکاسیعکاسی خلاقانهجلوگیری از لرزش دوربین