عنوان

متن پیام

لوگو
لوگو چیست؟

لوگو چیست؟

لوگو چیست؟

تعریف کلی لوگو

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و در بازارهای رقابتی به معرفی محصولات و یا خدمات خود می‌پردازید، اولین گام برای معرفی خود استفاده از لوگو است. استفاده از یک لوگوی حرفه‌ای می‌تواند به یادآوری کسب‌وکار شما در ذهن‌ها کمک کند.

لوگو، از متون و تصاویری تشکیل شده که به معرفی برند، هویت سازمان و نوع خدمات قابل ارائه می‌پردازد. لوگو در حقیقت سنگ بنای هرسازمانی است تا مشتریان آن سازمان بتوانند از طریق هویت بصری لوگو به شناسائی نوع فعالیت سازمان پرداخته و پیام سازمان را به خوبی درک کنند.

ساخت یک برند موفق به عوامل زیادی بستگی دارد، که یکی از این عوامل مهم و تاثیرگذار، طراحی حرفه‌ای لوگو است و باید متناسب با خصوصیات برند طراحی ‌شود. امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی به اهمیت استفاده از  لوگو دست یافته‌اند و به همین منظور زمان زیادی را صرف طراحی آن می‌کنند.

به طور کلی، لوگو نشان دهنده هویت و برند سازمان است. در دنیا رقابتی، طراحی حرفه‌ای لوگو مطابق با هویت و پیام یک برند بوده و نقش مهم و تاثیرگذاری را در موفقیت آن مجموعه خواهد گذاشت.

یک لوگوی حرفه‌ای، سازمان شما را از سایر رقبا متمایز می‌کند. قبل از طراحی لوگو، باید در نظر بگیرید که چه پیامی را مخاطب هنگام مشاهده لوگو دریافت می‌کند. به عنوان مثال یک دندانپزشک می‌تواند از المان های تصویری مانند دندان، مسواک و یا ... هنگام طراحی لوگو استفاده کند، که این آرم ها نشان‌دهنده سلامت دهان و دندان بوده و به خوبی می‌تواند پیام دندانپزشک که همان سلامتی دهان و دندان است را به مخاطبان برساند.

تاریخچه لوگو

اولین بار آرم یا لوگو توسط تاریخ‌دانان و محققان باستانشناسی در دوران یونان باستان کشف شد و در قرن 13 و 14 میلادی لوگو به صورت رسمی مورد استفاده جوامع قرار گرفت. همچنین در طول انقلاب صنعتی (قرن 18ام)، با گسترش کسب‌وکارها، فرهنگ استفاده از نام تجاری و لوگو نیز افزایش یافت.

طراحی لوگو برای سازمان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاثیر زیادی در معرفی و برندینگ سازمان می‌گذارد. به همین منظور ما در ادامه این مقاله به بررسی نقش لوگو در معرفی و برندینگ سازمان خواهیم پرداخت.

نقش لوگو در معرفی سازمان

استفاده از یک لوگوی حرفه‌ای می‌تواند اطلاعات مهمی را به مخاطبان انتقال دهد، که از آن جمله می‌توان به نوع صنعت، خدمات قابل ارائه، هویت برند و پیام سازمان اشاره کرد.

با بکارگیری یک تصویر، رنگ و یا فونت خاص هنگام طراحی لوگو، می‌توان نوع فعالیت و پیام سازمان را به مخاطبان انتقال داد، به عنوان مثال استفاده از تصویر ساختمان می‌تواند نشان‌دهنده فعالیت سازمان درصنعت ساخت‌وساز باشد و یا استفاده از رنگ سبز می‌تواند نشان‌دهنده فعالیت سازمان در حوزه سلامت و یا حتی محیط زیست باشد، همچنین ممکن است استفاده از یک فونت خاص بتواند به یادآوری پیام برند در ذهن مخاطبان کمک کند. برای سفارش طراحی حرفه ای ، طراحی فوری و یا طراحی لوگو اقتصادی میتوانید با ما در ارتباط باشید.

TELEGRAM WhatsApp

ALBUMinstagram

نقش لوگو در برندینگ سازمان

یک سازمان می‌تواند با استفاده از لوگو، ارتباط بصری خود را با مخاطبان حفظ کند. به عنوان مثال برندهایی مانند نایک و یا مک‌دونالد توانستند با طراحی حرفه‌ای لوگو مرزهای جهان را گسسته و افراد در سراسر دنیا هنگام دیدن لوگوی این دو برند، آنها را به خاطر بیاورند.

سازمان‌ها بهتر است قبل از طراحی لوگو ابتدا با انواع آن آشنا شده و سپس با توجه به نام برند و نوع پیام سازمان به طراحی لوگو بپردازند. ما در ادامه این مقاله به بررسی انواع لوگو خواهیم پرداخت.

انواع لوگو

مهمترین عناصر تشکیل دهنده یک لوگو شامل فرم و رنگ بوده و اگر یک لوگو به صورت حرفه‌ای طراحی شود، می‌تواند در انتقال پیام به مخاطبان هدف کمک شایانی کند، یا حتی یک لوگوی حرفه‌ای می‌تواند داستان یک برند را بیان کند.

لوگو نشان

لوگو نشان یا همان لوگوی تصویری، اشاره به بکارگیری المان های تصویری جهت ارسال پیام سازمان به مخاطبان دارد. شرکتی مانند اپل با استفاده از تصویر (سیب گاز زده) توانست به معرفی برند و انتقال پیام خود به مخاطبان بپردازد، تا افراد هنگام مشاهده تصویر یک سیب گاز زده، برند اپل را به یاد آورده و پیام آن را دریافت ‌کنند.

استفاده از یک لوگوی تصویری می‌تواند به روند توسعه برند سازمان بیافزاید. اگر یک کسب‌وکار کوچک بخواهد به طراحی لوگو نشان (لوگو تصویری) بپردازد، می‌تواند ابتدا به طراحی یک لوگوی ساده و انعطاف‌پذیر پرداخته و پس از گسترش یافتن کسب‌وکار و با ایجاد تغییراتی در طراحی لوگو، جزئیاتی را به آن اضافه کرده تا تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان هنگام مشاهده لوگو و یادآوری نام و برند سازمان توسط افراد داشته باشد.

لوگو تایپ

لوگو تایپ یا همان لوگو اسم، در حقیقت طراحی اسم و نام برند به صورت گرافیکی است. فرقی نمی‌کند نام تجاری سازمان مختصر و یا طولانی باشد، طراحی لوگو تایپ روشی ایده‌آل برای اطلاع‌رسانی پیام سازمان به مخاطبان است.

آیا کسی هست که گوگل را نشناسد و نداند که این شرکت چه خدماتی را به کاربرانش ارائه می‌دهد؟ لوگوی شرکت گوگل در سال 1997 طراحی شده و در سال 2014 با ایجاد تغییراتی در طراحی آن، باعث معرفی و برندینگ بیشتر گوگل به کاربرانش شد. به همین منظور می‌توان لوگوی این شرکت را یک نمونه بارز لوگو تایپ معرفی کرد.

اما گوگل نیز در مناسبت های مختلف لوگوی خود را با آذین بندی تبدیل به لوگو ترکیبی می کند، این کار نوین و هوشمندانه را گوگل در ابتدا خلق کرد و سپس باقی سایت ها سراغ این ایده رفتند و در مناسبت های مختلف لوگو تایپ خود را اذین بندی کردن و مناسب مناسبت درآوردند، اما این ایده بیشتر متعلق و مناسب موتور جستجوگری مانند گوگل است که مخاطبین در ابتدای باز کردن کروم به سراغ آن رفته و علاوه بر چشم نواز بودن آن متوجه مناسبت روزانه می شوند، این کار علاوه بر جنبه فان مزیتی دارد آن هم شناساندن مناسبت ها و ایوینت ها و حتی فرهنگ های مرسوم سایر کشورها به مخاطبین خود است.به عنوان مثال فستیوال رنگ در هند و یا فستیوال گاو بازی یا فستیوال گوجه در اسپانیا، کریسمس و یا هالووین یا ولنتاین.

فستیوال رنگ در هند

لوگو تلفیقی یا لوگو ترکیبی (لوگو نشان + لوگو تایپ)

لوگو تلفیقی یا همان لوگو ترکیبی در حقیقت از ترکیب دو لوگوی ذکر شده است. در حقیقت ساختار این نوع لوگو از ترکیب اسم تجاری و تصویر می‌باشد. البته از ترکیب دو لوگو هنگام طراحی لوگوی تلفیقی یا ترکیبی نیز می‌توان استفاده کرد، که برخی از سازمان‌ها برای طراحی لوگوی خود از این روش استفاده می‌کنند.

همانطور که اشاره شد با گذشت زمان و توسعه کسب‌وکارها، استفاده از لوگو در بین صاحبان صنایع گسترش پیدا کرد. اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای معرفی هر چه بهتر محصولات و یا خدمات خود از یک لوگوی حرفه‌ای بهره بگیرید. اما قبل از طراحی لوگو، بررسی کنید که کدام نوع از لوگو  مناسب برای کسب‌وکار شما است و می‌تواند پیام شما را به افراد انتقال دهد.  انتخاب نوع لوگو در انتقال پیام شما به مخاطبان بسیار مهم بوده و می‌تواند در طول زمان نیز تغییر کند و جزئیاتی به آن اضافه شود.