طراحی کاتالوگ دیجیتال


طراحی کاتالوگ دیجیتال
دریافت اطلاعات ....

امروزه از یک سو با رشد استفاده کاربردی اینترنت و شبکه ای اجتماعی، و از سوی دیگر با بالا رفتن هزینه های چاپ، کاغذ و مقوا موجب شده است که نسخه های دیجیتالی کاتالوگ و بروشور وارد عرصه بازار گردند. کاتالوگ های دیجیتال یکی از سریعترین و در دسترس ترین نوع کاتالوگ هستند که می توانند محصولات شما را به مخاطبینتان معرفی کنند. از مزایای کاتالوگ دیجیتال می توانیم به دانلود بسیار راحت آن از طریق وب سایت و یا کیو آر کد ها اشاره کنیم، کافی است بر روی کارت ویزیت خود یک کیو آر کد مخصوص کاتالوگ تعبیه نمایید تا مخاطب بتواند با اسکن آن به سرعت به کاتالوگ شما دسترسی پیدا کند و آن را دانلود نماید. پس داشتن یک کاتالوگ دیجیتال علاوه بر نسخه ی چاپی آن یکی از امتیازات در تبلیغات شما محسوب می شود. البته باید بگوییم هیچ چیز نمی تواند جایگزین نسخه های چاپی کاتالوگ و بروشور گردد . نسخه دیجیتال کاتالوگ می تواند با یک طراحی بسیار با کیفیت تبدیل به یک اسلایدر شود یا یک تصویری مجازی از کاتالوگ که حس ورق خوردن را با صفحه زدن آن به مخاطب القا کند.

کاتالوگ دیجیتال و کاتالوگ چاپی چه تفاوتی دارند؟

بیشتر فرآیندهای طراحی کاتالوگ چاپی و طراحی کاتالوگ دیجیتال مشابه یکدیگر می باشند اما یکسری تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند که در ادامه عنوان می کنیم:

-در طراحی کاتالوگ چاپی ابعاد کاتالوگ و صفحات کاتالوگ باید متناسب با استانداردهای کاغذ تنظیم گردد و همچنین در طراحی کاتالوگ میزان پرتی کار باید مشخص گردد. اما در طراحی کاتالوگ دیجیتال ابعاد کاتالوگ باید متناسب با صفحه نمایش مانیتور و گوشی موبایل تنظیم شود.
-طراحی کاتالوگ دیجیتال در دو نسخه عمودی و افقی انجام می شود. نسخه های افقی مناسب برای مانیتور و نسخه عمودی مناسب برای گوشی های هوشمند می باشد.
-در طراحی کاتالوگ چاپی به این دلیل که بصورت کتابچه‌ای چاپ می شود؛ صفحات باید مضربی از 4 یا 8 باشد تا در چاپ کاتالوگ با کمترین میزان پرتی کار مواجه شوید. یعنی حتماً شماره آخرین صفحه کاتالوگ باید زوج باشد.
اما در طراحی کاتالوگ دیجیتال چنین محدودیت هایی وجود ندارد و تعداد صفحات داخلی کاتالوگ به میزان دلخواه می تواند کم و زیاد شوند.

طراحی کاتالوگ دیجیتال چه مزایایی دارد؟

-غلط املایی یکی از مواردی است که به دلیل حجم زیاد مطالبی که در کاتالوگ قرار می گیرد پیش می آید که ممکن است گاهی خسارت های جبران ناپذیری را داشته باشد. اما در طراحی کاتالوگ دیجیتال این مشکل دیگر وجود ندارد. زیرا می توان با چند کلیلک ساده ادیت را انجام داد حتی بعد از انتشار کاتالوگ دیجیتال نیز می‌توان ادیت آنرا انجام داد.
-در طراحی کاتالوگ دیجیتال تعداد صفحات مناسب‌تر می توان در نظر گرفت زیرا محدودیت مضرب 4 یا 8 بودن صفحات کاتالوگ چاپی را ندارد.
-طراحی کاتالوگ دیجیتال دارای هزینه بصرفه اقتصادی می باشد. زیرا دیگر از چاپ و کاغذ استفاده نمی شود و تنها در وبسایت‌ها انتشار پیدا می کند و هزینه انتشار آن پرداخته می شود.

مزایای طراحی کاتالوگ چاپی

-کاتالوگ چاپی دسترسی بیشتری و راحت‌تری را نسبت به کاتالوگ دیجیتال دارد زیرا برای دیدن کاتالوگ دیجیتال حتماً نیاز به کامپیوتر یا گوشی هوشمند و بستر اینترنت می باشد.
-برای بحث برندینگ و معرفی برند، طراحی و چاپ کاتالوگ چاپی مؤثرتر می باشد.
-کاتالوگ چاپی محبوبیت و تأثیرگذاری بیشتری نسبت به کاتالوگ دیجیتال دارد.
-همیشه قابلیت لمس موجب افزایش اعتماد می شود.
-کاتالوگ های قابل لمس دارای جذابیت بیشتر می باشند.

نکات مهم در طراحی کاتالوگ

-می توان در طراحی کاتالوگ حرفه ای آبجکت، متون و تصاویر در لایه های مختلف آن قرار داد تا بتوان طراحی کاتالوگ حرفه ای و مناسب را به نمایش گذاشت.
-لایه ها در طراحی کاتالوگ دارای اهمیت فراوان هستند زیرا در صورت نیاز به ویرایش مجدد موجب راحتی بیشتر کار شما می شوند.
-نرم افزارهای زیادی برای طراحی کاتالوگ چاپی و دیجیتال وجود دارند که این دیزاین (indesign) و فتوشاپ (  Photoshop) از پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی کاتالوگ می باشند.
البته نرم افزارهایی مانند page maker و Quark نیزهستند که در کنار نرم افزار ایندیزاین زیاد کاربرد ندارد.
-البته برای طراحی کاتالوگ و بروشور حرفه ای نمی توان گفت که فتوشاپ گزینه مناسبی می باشد. زیرا این نرم افزار دارای ماهیت رستری بوده و تمام متون پس از خروجی گرفتن بصورت پیکسل می شوند که این موضوع موجب افت کیفیت کاتالوگ دیجیتال و افزایش حجم کاتالوگ دیجیتال می شود.
نداشتن قابلیت هایی مانند کاراکتر استایل، ایجاد صفحات متوالی، ایجاد شماره صفحات اتوماتیک و ...سبب شده است که نرم افزار فتوشاپ برای طراحی کاتالوگ و بروشور حرفه ای زیاد نرم افزار مفیدی نباشد.

-برخی می خواهند طراحی کاتالوگ را با ورد انجام دهند که نرم افزار ورد همانطور که از نامش پیداست بیشتر برای نامه نگاری‌های اداری مورد استفاده قرار می گیرد.
طراحی کاتالوگ باید دارای رزولوشن حداقل 300DPI  و همچنین باید در مود تصویری CMYK باشد در حالی که در نرم افزار ورد حالت تصویری CMYK موجود نیست و تنها دارای حالت تصویر RGB است؛ و این نرم افزار به دلیل ماهیت اداری خود دارای رزولوشن 220 می باشد.

کاتالوگ طراحی کاتالوگ دیجیتال

0 نظر

برچسب ها:

دیدگاه خود را درباره این مقاله ثبت کنید