کاتالوگ چیست


کاتالوگ چیست
دریافت اطلاعات ....

تعریف کاتالوگ

کاتالوگ متشکل از مجموعه برگه های متصل و مرتبط به یکدیگر می باشد که به دفترچه یا کتابچه کاملی تبدیل می شود، و به معرفی شرکت یا سازمانی که ارائه دهنده آن است می پردازد، در طراحی کاتالوگ باید شرحی از اطلاعات محصولات و خدمات آن شرکت، لحاظ گردد. از نام‌های دیگر کاتالوگ می توان به کالا نما یا کالانامه اشاره نمود، یک کاتالوگ شامل محتواهایی از جمله عکس، متن و جدول می باشد. سایزهای متدوال و استانداردی که کاتالوگ در آن سایزها تهیه می شود A4, A5 است.
کاتالوگ و بروشور شباهت‌هایی با یکدیگر دارند اما تفاوت کلی آنها در این است که کاتالوگ جنبه تبلیغاتی آن بیشتر است و بروشور جنبه اطلاع رسانی و راهنمایی آن در مورد خدمات و محصولات یک شرکت بیشتر است، و البته نوع طراحی و ابعاد آنها نیز تا حدی متفاوت است مثلاً در بروشور ما نوع آکاردئونی و یا چند لتی داریم که در کاتالوگ این انواع را نداریم.
یعنی کاتالوگ اطلاعات کلی تر از محصولات و خدمات یک شرکت ارائه می دهد و بروشور ممکن است در یک محصول ریز شود و راهنمایی استفاده از آن را نیز توضیح دهد.
باتوجه به توضیحات مختصری که در مورد کاتالوگ ارائه گردید متوجه می شویم که نحوه طراحی کاتالوگ بسیار اهمیت دارد و تصاویر کاتالوگ به این دلیل که بیشتر از محصولات شرکت می باشد باید دارای کیفیت بسیار خوب بوده تا بتواند تاثیر مناسب را بر روی افراد بگذارد.

شرکت بانی چاپ با سابقه طولانی و درخشان در زمینه طراحی و چاپ می تواند کلیه امور مربوط به تهیه ابزار تبلیغاتی شما از جمله کاتالوگ، بروشور، تراکت را برعهده بگیرد.

سایز استاندارد کاتالوگ

همانطور که اشاره گردید کاتالوگ در سایزهای کاغذ A5 و A4 تهیه می شود، که ممکن است بصورت عمودی یا افقی باشد.
البته کاتالوگ مربعی نیز موجود است که به دلیل هدر رفتن کاغذ در این نوع کاتالوگ، شاید استفاده آن کمتر باشد اما می توان گفت به دلیل منحصر به فرد بودن و زیبایی خاصی که این نوع کاتالوگ دارد استفاده خاص خود را نیز دارد.

سایز کاتالوگ

نوع کاتالوگ

طول

عرض

کاتالوگ A5

297mm

210mm

کاتالوگ A4

210mm

148mm

کاتالوگ مربع

210mm

210mm


مزایای استفاده از کاتالوگ

 • تبلیغات جزء لاینفک هر مجموعه محسوب می شود و تبلیغات هرچه مدرن‌تر و کامل‌تر باشد تاثیرات بیشتری را برای رشد برند و نوع خدمات شرکت خواهد داشت. از طرفی خیلی بهتر است تبلیغات طبق استاندارهای بین المللی انجام پذیرد اگر در انجام تبلیغات به نوعی کمبودی موجود باشد خیلی امکان دارد برند مربوطه از رقبایش عقب بماند، به همین منظور طراحی و چاپ کاتالوگ نیز مانند دیگر ابزارهای تبلیغاتی مشابه نظیر کارت ویزیت، بروشور، تراکت ... یکی از بهترین و موثرترین روش‌های تبلیغاتی محسوب می شود.
 • زمانی هم پیش می آید که مشتریان خودشان تمایل به بررسی کالاها و خدمات ارائه شده توسط آن کمپانی دارند البته می توان گفت که اکثر مشتریان بسیار علاقه مند هستند که خودشان کالاها را بررسی داشته باشند حتی اگر شما فروشنده‌ی قابلی داشته باشید که در این زمینه توضیحات کافی را بتواند ارائه دهد.
 • مشتریان با دریافت کاتالوگی که حاوی اطلاعات مربوط به کالا و خدمات آن شرکت می باشد، ممکن است تا مدت‌ها آن کاتالوگ را نگه دارند و در صورت نیاز به خدمات و یا محصولاتی که شرکت شما نیز ارائه می دهد به آن کاتالوگ در اختیار مراجعه نموده و خرید خود را از محصولات معرفی شده در کاتالوگ انتخاب نمایند، بنابراین به این نتیجه می رسیم که طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش موثری در حفظ مشتریان شما می تواند داشته باشد.

طراحی کاتالوگ

ویژگی یک کاتالوگ مناسب

 • طراحی کاتالوگ و گرافیک آن باید به گونه ای باشد که بتواند به راحتی با مشتری ارتباط برقرار کند و تمام سوالات مخاطبین را بخوبی پاسخ دهد.
 • کاتالوگ باید بگونه ای طراحی گردد که بدون اقرار باشد و موجب نشود که مشتری به اشتباه افتد.
 • در یک کاتالوگ خوب متن و تصویر توازن دارند و برای آگاهی بیشتر مخاطبان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • طراحی کاتالوگ باید بگونه ای باشد که برای مشتری جذابیت لازم را داشته باشد.
 • کاتالوگ به دلیل یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی می باشد حتما باید قابل حمل باشد تا در مواقع لازم برای ارائه توضیح در مورد کالا و یا خدمات در دسترس باشد.
 • کاتالوگ‌ ها خیلی بهتر است که بصورت چهار رنگ طراحی شود.
 • کاتالوگ ها در مورد انواع محصولات اطلاعات کامل‌تری نسبت به تراکت و یا پوستر و یا بروشور ارائه می دهد.
 • هیچ محدودیتی برای تعداد صفحات یک کاتالوگ وجود ندارد.
 • برای زیبایی بیشتر کاتالوگ و همچنین محافظت از آن می توان برای روی آن روکش سلفون و یا یووی موضعی استفاده کرد.

کاتالوگ کاتالوگ چیست

0 نظر

برچسب ها:

دیدگاه خود را درباره این مقاله ثبت کنید