عنوان

متن پیام

پوستر
طراحی پوستر

طراحی پوستر

طراحی پوستر

پوستر چیست؟

پوستر واژه ای انگلیسی (Poster) است که معنی آن در فارسی آگهی دیواری، اطلاعیه و یا اعلان می باشد و نام‌های آلمانی پلاکات و فرانسوی آفیش نیز مترادف با پوستر ثبت گردیده است.
پوستر نوعی از نمایش هنر گرافیک با قدمت بسیار زیاد است و در قدیم به صفحات کاغذی در ابعاد بزرگ با  نوشته، طرح، نقاشی و موارد اینچنینی اطلاق می شده است.
امروزه طراحی پوستر به منظور نصب بر روی دیوار یا دیگر سطوح در وب سایت‌ها و شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی پوستر

یکی از ارکان مهم تبلیغات طراحی پوستر می باشد. برای طراحی پوستر گرافیست باید تجربه کافی داشته باشد؛ تا بتواند طرحی که ایجاد می نماید متمایز باشد و موجب جذب مخاطبین گردد و تفکر آنها را برانگیزد.
در طراحی پوستر باید اصول روانشناختی، جامعه شناختی و فرهنگی زیادی رعایت گردد و از طرفی رنگ شناسی و اصول چاپ نیز در طراحی پوستر دارای اهمیت خود می باشد.

نرم افزار طراحی پوستر

نرم افزاری که برای طراحی پوستر انتخاب می شود نیز دارای اهمیت می باشد و در طرح نهایی تأثیر می گذارد. برخی از افراد فکر می کنند که طراحی و گرافیک یعنی دانستن نحوه استفاده از فوتوشاپ، اما این یعنی عدم شناخت کافی داشتن از نرم افزارهای دیگر است.

پوستر خلاقانه

فراموش نشود که خلاقیت در طراحی پوستر یکی از دلایل موفقیت آن پوستر می باشد. یک پوستر خلاق در طول زمان موجب جذب مخاطبین بیشمار می گردد. در واقع یک گرافیست حرفه ای باید بتواند بین هنر عکاسی و گرافیک یک اثر جالب و خلاقانه را ارائه دهد؛ بکار بردن عکس‌های خلاقانه موجب جلب توجه بیشتر پوستر شود.
در ایجاد یک پوستر خلاق و جذاب متدهای زیادی وجود دارد که ما می خواهیم در اینجا به برخی از آنها اشاره کنیم:

استفاده مناسب از رنگ ها در تولید انرژی، جلب توجه و نمایش نوع محتوای پوستر

رنگ ها دارای طیف وسیعی از انرژی هستند رنگ ها علاوه در ایجاد انرژی در جلب توجه کردن نقش زیادی دارند.
البته نوع و محتوای پوستر هم در تعیین نوع رنگ پوستر دارای اهمیت می باشد. مثلاً از رنگ های پررنگ، نامحسوس و رمانتیک می توان در نشان دادن محتوای پوستر استفاده کرد.

مثلاً برای پوستری که برای کنسرت موسیقی تهیه شده می توان از رنگ های شاد و بهاری استفاده کرد. با دیدن رنگ‌های شاد حسی شادی به بیننده آن القا می شود یعنی که این موسیقی از نوع شاد می باشد و مربوط به نوع موسیقی غمگین نیست.

استفاده از فونت‌های متنوع در طراحی پوستر

فقط با نگاه کردن به فونت های پوستر اطلاعات زیادی را می توان از آن فهمید؛ برخی از فونت ها پررنگ هستند و جدیت را به نمایش می گذارند برخی ظرافت و زیبایی و برخی شوخی و بازیگوشی را به نمایش می گذارند.
برای خلق یک اثر تاثیرگذار بهتر است چند نمونه فونت مورد بررسی قرار گیرد. برای نوشتن تیتر از یک یا دو نمونه فونت و برای متن از یک نمونه فونت استفاده شود.

استفاده از متن و تصویر گویا برای عموم مردم

پوستر طراحی شده باید بتواند نظر همگان را جلب کند و با سرعت بتوان آنرا خواند و اطلاعات با توجه به اهمیت‌شان دسته بندی شود.
بهتر است نشانه های غیر ضروری از محتوای پوستر کسر شود؛ و کم و گزیده گویی در آن کاملاً رعایت کنید تا بتوانید ظرافت مینیمالیست را در آن خلق نمائید.

استفاده از اشکال و تصاویر دارای جذابیت بیشتر

استفاده از هنر عکاسی در طراحی پوستر موجب صلابت پیدا کردن متن شما می شود، سعی کنید عکسی را استفاده کنید که نگاه را بخود جذب می کند.
برای به کاری گیری اشکال در پوستر نیز اشکال هندسی دارای جذابیت بیشتر می باشند و یا می توانید متن پوستر را به گونه ای که نماش دهنده اشکال هندسی هستند حروف چینی نمائید.
شما می توانید با طراحی صحیح عکس و تصویر در کنار یکدیگر پوستر را شبیه یک پازل که کنجکاوی بیننده را تحریک می کند طراحی کنید.

برای بکار بردن حس شوخ طبعی در پوستر اصلاً تردید نداشته باشید.

از نکات بسیار مثبت در طراحی پوستر ارائه شوخ طبعی و بازی با کلمات در آن می باشد. همچنین شما می توانید از تصویر سازی خاص و غیرقابل انتظار استفاده کنید.

طراحی پوستر را به نوعی که احساسات را تحریک می کند انجام دهید.

یک کلمه یا یک تصویر نیز به تنهایی می تواند موجب شود که احساسات شادی، عشق، خشم، ناراحتی و عصبانیت دیگران را تحریک کند.
وقتی که شما توانستید چنین کاری را انجام دهید موجب می شود که پوستر شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود.

با توجه به سلیقه مخاطبین خاص پوستر طراحی شود.

شما قبل از طراحی باید به این موضوع توجه کنید که اگر پوستر شما دارای مخاطبین خاص می باشد بهتر است سلیقه های آنان شناسایی شود و طبق آن طراحی و رنگ‌بندی انجام پذیرد.

ایده پردازی در طراحی پوستر

هر گونه تبلیغات قدرتمند نیازمند یک ایده پردازی قوی نیز می باشد به این نکته توجه داشته باشید که یک پوستر موفق باید دارای یک ایده موفق نیز باشد.
پوسترهای موفق همیشه پوسترهایی با طرح خلاق، به روز، نو و با ایده پردازی قدرتمند است.

برای جالب‌تر شدن پوستر می توانید از تضادها و تناقض‌ها در طرح خود استفاده کنید.

برای اینکار مثلاً می توانید عکس‌های پر هیاهو را با رنگ های آرام استفاده کنید و یا از فونت های کلفت در کنار فونت های نازک بهره ببرید.