سررسید رحلی چیست؟

کد مقاله: 218


سررسید رحلی

سررسیدها و سالنامه ها برای تبلیغات و بازاریابی بسیار پرکاربرد هستند. طول و عرض هر سررسید و سالنامه را قطع آن می گویند و البته اصطلاح قطع برای کتاب‌ها و نشریه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته کلیه کتاب‌ها در یک اندازه تهیه می شده است اما در طول زمات چاپ کنندگان متوجه شدند که چاپ در اندازه و قطع های متفاوت برای بهتر شدن کار و صرفه جویی در مواد چاپ تأثیر مثبت دارد.در این زمینه اولین فردی که به اهمیت اندازه‌ی کتاب‌ها و قطع‌های متفاوت پی برد آلدوس مانوتیوس (چاپگر و عالِم ایتالیایی) بود؛ با ابداع انواع قطع‌های کتاب و همچنین سررسید هم حمل آنها راحت‌تر شد و هم موجب صرفه جویی در هزینه ها گردید.اندازه کتاب‌ها‌ که اندازه ورق‎های کتاب را نشان می دهد تعداد دفعات تا شدن کاغذ را نمایش می دهد. کاغذ دو ورقی با چهار صفحه در قطع رحلی، کاغذ چهار ورقی با هشت صفحه در قطع وزیری و کاغذ هشت ورقی با شانزده صفحه در قطع رقعی برابر می باشد.هر کدام از این قطع های رحلی، وزیری و رقعی دارای کاربردهای ویژه برای خود می باشند. که بطور مثال قطع وزیری مناسب‌ترین و پر کاربردترین قطع برای کتاب است که ما بین ابعاد 13*20 تا 20*26 سانتیمتر متغیر می باشد؛ و یا قطع رحلی نیز بیشتر مورد استفاده کتاب‌ها و مجلات نفیس و هنری قرار می گیرد.

طول و عرض هر سررسید و سالنامه را قطع آن می گویند و البته اصطلاح قطع برای کتاب‌ها و نشریه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
در گذشته کلیه کتاب‌ها در یک اندازه تهیه می شده است اما در طول زمات چاپ کنندگان متوجه شدند که چاپ در اندازه و قطع های متفاوت برای بهتر شدن کار و صرفه جویی در مواد چاپ تأثیر مثبت دارد.
در این زمینه اولین فردی که به اهمیت اندازه‌ی کتاب‌ها و قطع‌های متفاوت پی برد آلدوس مانوتیوس (چاپگر و عالِم ایتالیایی) بود؛ با ابداع انواع قطع‌های کتاب و همچنین سررسید هم حمل آنها راحت‌تر شد و هم موجب صرفه جویی در هزینه ها گردید.
اندازه کتاب‌ها‌ که اندازه ورق‎های کتاب را نشان می دهد تعداد دفعات تا شدن کاغذ را نمایش می دهد. کاغذ دو ورقی با چهار صفحه در قطع رحلی، کاغذ چهار ورقی با هشت صفحه در قطع وزیری و کاغذ هشت ورقی با شانزده صفحه در قطع رقعی برابر می باشد.
هر کدام از این قطع های رحلی، وزیری و رقعی دارای کاربردهای ویژه برای خود می باشند. که بطور مثال قطع وزیری مناسب‌ترین و پر کاربردترین قطع برای کتاب است که ما بین ابعاد 13*20 تا 20*26 سانتیمتر متغیر می باشد؛ و یا قطع رحلی نیز بیشتر مورد استفاده کتاب‌ها و مجلات نفیس و هنری قرار می گیرد.

شرکت بانی چاپ با سابقه طولانی و درخشان، ارائه دهنده چاپ سررسید سفارشی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق کانال‌های اجتماعی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

در ادامه می خواهیم برخی از قطع های سررسید را از جمله قطع رحلی را بررسی کنیم:

قطع سلطانی

این نوع قطع سررسید و یا کتاب مربوط به عصر مغولان و اوایل عهد تیموریان می باشد و در آن زمان مورد استفاده قرار می گرفته و دارای طول و عرض تقریبی 40*30 سانتی متر است.

قطع رحلی

حدس زدن دلیل اینکه به نوع قطع، قطع رحلی می گویند ساده می باشد این قطع را روی چارپایه‌های چوبی که همان رحل است قرار می دادند و می خواندند به همین خاطر است که به آن قطع رحلی می گویند.
قطع رحلی نیز دارای سه نوع زیر می باشد:

  • قطع رحلی کوچک

ابعاد آن 29.7*21 سانتیمتر، همان ابعاد برگه A4  است.

  • قطع رحلی متوسط

دارای اندازه 50*30 سانتیمتر می باشد.

  • قطع رحلی بزرگ

دارای ابعاد 60*30 سانتیمتر که به آن اندازه مدیران نیز می گویند می باشد.
این نوع قطع برای کتاب‌هایی همچون قرآن مجید، مثنوی مولوی و شاهنامه فروسی از قطع رحلی بزرگ استفاده می شود.

قطع وزیری

قطع وزیری نیز همچون قطع رحلی دارای سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ است.

  • قطع وزیری کوچک

این قطع سررسید و یا کتاب حدوداً دارای ابعاد 21*15 سانتیمتر می باشد.

  • قطع وزیری متوسط

این قطع سررسید و یا کتاب حدوداً دارای ابعاد 24* 16 سانتیمتر می باشد.

  • قطع وزیری بزرگ

این قطع سررسید و یا کتاب حدوداً دارای ابعاد 30*20 سانتیمتر می باشد.

قطع رقعی

این نوع قطع اندازه طول و عرضِ آن دارای ابعاد 10*19 سانتیمتر می باشد.

قطع خشتی

این نوع سررسید دارای طول و عرض یکسان و دو نوع 19*19 سانتیمتر و 22*22 سانتیمتر می باشد.

 قطعه بیاضی

این قطع به قطع بیاض نیز معروف می باشد و که از سمت طول آن باز و بسته می شود و شیرازه‌بندی آن از طرف عرض اوراق است.

قطع جانمازی

این قطع یکی از انواع قطع کوچک است که دارای ابعاد 7 × 12 سانتیمتر است.

قطع حمایلی

این قطع دارای طول و عرض 6*12 سانتیمتر می باشد و دلیل نامگذاری آن نیز اینست می توان آنرا مانند حمایل در زیر لباس به گردن آویخت و با خود حمل کرد.

قطع بغلی

این نوع قطع دارای ابعاد 7*5 سانتیمتر می باشد.

جهت خرید و سفارش انواع هاردباکس کلیک نمایید.

جهت خرید و سفارش انواع تقویم رومیزی کلیک نمایید.

جهت خرید و سفارش انواع لایت باکس کلیک نمایید.

0 نظر


تقویم 1403سفارش آنلاین تقویم رومیزیایده های خلاقانه برای تقویم رومیزیسفارشی سازی تقویم رومیزیشناساندن برند با تقویم رومیزیبازاریابی برند با تقویم رومیزیمزایای سفارش تقویم رومیزیکاربردی بودن تقویم های رومیزیگزینه های سفارشی سازی تقویم رومیزیقیمت چاپ تقویم رومیزیتقویم رومیزی و تاثیر روی برندسازیخرید تقویم رومیزیچاپ تقویم رومیزی 1403چاپ تقویم رومیزی اداریتقویم رومیزی با جعبهانواع تقویم رومیزی تبلیغاتیتقویم رومیزی هفتگی یادداشت دارتقویم رومیزی فانتزیچاپ نقره کوب و طلاکوب تقویم رومیزیانواع تقویم رومیزیاهمیت تقویم رومیزیتقویم رومیزی چوبیسفارش چاپ تقویم رومیزی 1403تقویم رومیزی و کاربرد آنتقویم رومیزی طرح اختصاصی و خاص 1403تقویم رومیزی مدرنتقویم رومیزی خاصکاربرد تقویم رومیزیتقویم رومیزی خاص 1403تقویم رومیزی خلاقانهابعاد تقویم رومیزیکاربرد سایزهای تقویم رومیزیتقویم رومیزی شرکتی 1403تقویم رومیزی اختصاصیتقویم رومیزی 1403تقویم چیستسررسید پالتویی چیستسررسید رقعی 1403سررسید جیبی چیستکاربرد سررسید در تبلیغاتسررسید لوکساصول طراحی و چاپ سررسید وزیریچاپ سررسید مدیریتیسررسید اروپایی چیستانواع تقویم دیواریسررسید مناسبسررسیدهای پرطرفدارویژگی های سررسید مناسبچاپ سررسید اختصاصیسررسید چیستانواع قطع سررسیدسررسید رحلی چیست؟