چاپ لارج فرمت یک فرآیند چاپ متفاوت است که بر روی مواد با ابعاد بزرگتر از سایز معمولی صورت می‌گیرد. این نوع چاپ به اندازه‌های قابل توجهی بزرگتر از چاپ معمولی پوسترها و عکس‌ها می‌پردازد. در این فرآیند، ماشین‌ها و تجهیزات ویژه‌ای به کار می‌روند تا تصاویر و متون را با کیفیت بالا بر روی سطوح بزرگ‌تر انتقال دهند.

در چاپ لارج فرمت، از تکنولوژی‌های پیشرفته چاپ دیجیتال یا چاپ لاتکس استفاده می‌شود. این تکنولوژی‌ها امکان چاپ رنگ‌های زنده، جزئیات دقیق و کیفیت بالا را بر روی انواع مختلف مواد فراهم می‌کنند. چاپ لارج فرمت معمولاً برای تولید پوسترها، بنرها، تابلوهای هنری، نمایشگرهای تبلیغاتی و پوسترهای تبلیغاتی در فضاهای عمومی و تجاری استفاده می‌شود.

این نوع چاپ به کسب و کارها و هنرمندان امکان می‌دهد تا ایده‌ها و تصاویر خود را به نحو بزرگ و جذاب به نمایش بگذارند که به ویژه در تبلیغات، هنرهای تجسمی و محیط‌های فروشندگی موثر است.

چاپ های لارج فرمت به معنی چاپ در سایز بزرگ است که با دستگاه های بسیار بزرگ مانند دستگاه های سالونت و اکوسالونت و دستگاه های پلات و لمینیت و چاپ بنر چاپ می شود این دستگاه ها گاهی با جوهرهای درجه یک و گاهی با جوهر های کم دوام چاپ می شوند. این نوع چاپ را در هر جایی از شهر می توانیم بیابیم مانند بنرها استرابورد ها لمپوست بنر ها و بیلبورد ها ، چاپ های داخل لایت باکس ها و ... چاپ لارج فرمت برای چاپ پوسترهای تبلیغاتی و نمایشگاهی در تیراژ یک تا بی نهایت نسخه و با سرعت بالا در ابعاد بزرگ تا عرض 5 متر و طول نامحدود جهت نصب در استند های نمایشگاهی و در مکان هایی مختلف از فضای بیرونی و داخلی با عمق دید کم و زیاد مثل خیابان ها، اتوبان ها، معابر عمومی، در فضای داخلی نظیر غرفه، دفاتر و...استفاده می شود.
در چاپ لارج فرمت امکان چاپ روی انواع متریال مانند فلکس، بنر، وینیل، مش، و... وجود دارد.

انواع چاپ لارج فرمت

چاپ لارج فرمت یک نوع چاپ دیجیتال است که به دو دسته in door و out door تقسیم می شود و بر اساس نورپردازی نیز در دو نوع بک لایت و فرانت لایت (نور از پشت و نور از جلو) وجود دارد.
جزءِ مدرن ترین دستگاه هایی که در این زمینه مورد استفاده واقع شده است، دستگاه اکوسالونت می باشد و مواد مصرفی آن جوهر اکوسالونت به همراه انواع رول های کوتد، بک لایت، استیکر، کاغذ دیواری و...است.
این نوع چاپ، مجموعه ای از پرینترهایی با عرض بیشتر از 40 سانتی متر تا 5 متر را دربر می گیرد که توانایی چاپ در طول نامحدود را دارند.

چاپ فلکس

چاپ فلکسی فیس برای تابلو های سر در مغازه ها، فروشگاه ها، تابلو های عابر پیاده، برخی از بیلبورد ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.
فلکسی ازمتریالی است که با توجه به جنس آن نور را از خود عبور می دهد در حالی که بنر این قابلیت را ندارد و معمولا نور از جلو به آن تابانده می شود.
در مجموع برای تابلوهایی به کار گرفته می شود که لامپ مهتابی دارند.
فلکسی معمولا تیره تر از بنر چاپ می شود، دلیل آن به خاطر لامپ مهتابی درون تابلو است. اگر فلکسی مانند بنر چاپ شود، در طول شب که مهتابی داخل تابلو روشن می شود کار چاپ شده شما تا حد زیادی بی حال و بی رنگ و رو خواهد شد.

چاپ بنر

متریال بنرهم همانند متریال فلکس گرماژی بین 8 تا 13 انس را دارند؛ از چاپ بنر برای سر درب فروشگاه ها و اکثر تابلو بیلبوردهای شهری که منبع نور آن ها در بیرون است استفاده می شود.
بنر 13 انس برای تابلوی سر درب مغازه‌هایی که قرار است نور از بیرون تابانده شود مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ استیکر یا وینیل

استیکر یا وینیل از متریال های بسیار کاربردی از جنس PVC در زمینه چاپ و تبلیغات فضای خارجی و فضای داخلی محسوب می شود. چاپ استیکر در دو نوع شیشه ای و شیری موجود است؛ در نوع شیشه ای استیکر برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرد و مثل شیشه از دو طرف دید دارد و نوع شیری آن از محبوبیت بالاتری برخوردار است و رنگ زمینه سفید می باشد.
وینیل ها برچسب های شیشه ای شفاف هستند که بر حسب مورد استفاده قرار گرفتن به دو نوع پشت طوسی و سفید تقسیم بندی می شوند، از وینیل پشت طوسی به علت قدرت چسبندگی بیشتر نسبت به پشت سفید برای تابلوهای پیریزما (3 وجهی) مخصوصا در فصل سرما و جاهایی که نیاز به ماندگاری بیشتری دارد استفاده می شود، از وینیل پشت سفید برای مصارف مختلف از جمله داخل فروشگاه شیشه مغازه ها و فروشگاه ها ماشین های پخش محصولات استفاده می شود.
این متریال که از یک طرف پشت چسب دار است:

-روی بدنه اتوبوس
-چاپ و تبلیغات روی زمین جهت فروشگاه ها و پاساژ ها
-چاپ و نصب روی دیوار هایی که رنگ شده اند (دیوارهای منازل ، محل کار برای دکوراسیون داخلی)
-چاپ روی شیشه سوپر مارکت ها (مثل تبلیغاتی که برخی از شرکت های تولید کننده محصولات غذایی و لبنی و آب میوه ها بر روی شیشه های مغازه ها انجام می دهند)
-چاپ روی ماشین های سنگین(خاور ، کامیون های پخش محصولات) نیسان
-چاپ و تبلیغات روی قطار
-چاپ و تبلیغات روی بدنه مترو و داخل مترو

و به طور کلی روی تمام سطوحی که سطح صاف و سیقلی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ مش

مش متریالی است که سوراخ های ریز روی خود دارد و برای مصارف خاص استفاده می شود؛ در دو نوع معمولی و پشت چسب دار موجود است نوع پشت چسب دار آن معمولا برای روی شیشه ها استفاده می شود و این امکان را می دهد که شیشه به طور کامل پوشیده نشود و دید آن از بین نرود، شما در حالی که کار چاپی خود را روی شیشه چسبانده اید و تمامی فضای شیشه را نپوشانده اید و دید خود را از بین نبرده اید بلکه تا حدودی نور داخل را حفظ کرده اید.

چاپ باریسول

اگر شما از ابتدای شروع به کار دستگاه اکوسالونت به جای جوهر اکوسالونت، جوهر سابلیمشن را داخل آن بریزید، دستگاه شما تبدیل به دستگاهی برای چاپ پارچه و باریسول می شود. چاپ روی پارچه یا باریسول در امور تولیدی بسیار کاربردی است و قیمت مناسبی دارد. باریسول یک متریال کشسان است که امروز در فضای دکوراسیون داخلی آن برای سقف بسیار متداول شده است.

چاپ پلات و لمینت

یکی از انواع چاپ دیجیتال لارج فرمت چاپ پلات با روکش لمینت می باشد که بسیار سریع و با کیفیت بالا می باشد؛ و معمولاً در تیراژ های چاپ پایین مورد استفاده قرار می گیرد. پلات در واقع چاپ پلات، چاپ دیجیتالی است که به عنوان چاپ عریض شناخته می شود.
به این معنا که برای چاپ انواع پوستر و تصاویر با عرض بسیار زیاد از چاپ پلات استفاده می شود. معمولاً از چاپ پلات و لمینت با هم استفاده می شود. لمینت نوعی پوشش است که برای افزایش استحکام بیشتر کاغذی که چاپ پلات روی آن انجام شده مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان اشاره نمود که چاپ پلات و لمینت بهترین روش برای چاپ یک محصول با کیفیت و محافظت آن در برابر فشار، چروکیدگی، عوامل محیطی و مواردی از این قبیل می باشد.

چاپ سولیت

سولیت متریالی از جنس PVC است؛ که ظاهری بدون بافت دارد، در چاپ سولیت متریال مصرفی کیفیتی عالی در حد یک عکس ارائه می دهد و پیام تصویر را به خوبی منتقل می کند و چاپ روی این متریال را می توان به صورت چاپ پشت و رو انجام داد.
شفافیت و کیفیت بسیار خوب تصویر، ثبات رنگ و پایداری چاپ، قابل شستشو، مقاوم در برابر انواع شرایط آب و هوایی و حفظ زیبایی با گذشت زمان هم جزو ویژگی های چاپ سولیت به شمار می رود.
کیفیت بالای تصویر چاپ شده روی سولیت و ویژگی های ذکر شده برای چاپ سولیت، آن را گزینه ای خوب و مناسب برای تبلیغات در فضای باز، استند رول آپ، دکوراسیون، لایت باکس های فضای داخلی و مشاهده از فاصله نزدیک می کند. برای چاپ بک لایت از صفحات سولیت پشت سفید که قابلیت عبور نور را دارند، استفاده می شود.

0 نظر


چاپلیوان کاغذی از کجا بخریم؟چاپ افستمزایای چاپ افستتفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال کاتالوگتفاوت بین بروشور و کاتالوگبروشور چیستست اداری شامل چیستست اداری خلاقانهمراحل چاپ ست اداریاقلام ست اداریست اداری کاملدلایل استفاده از سربرگ در مکاتبات اداریاصول سربرگ حرفه ایویژگی های سربرگانواع پاکت نامهچاپ پاکت نامهکارت ویزیت خلاقانهمراحل ایجاد کارت ویزیتکارت ویزیت خاصانواع کارت ویزیتپنج دلیل مهم برای داشتن کارت ویزیتتراکت چیست؟تراکت خلاقانهتاثیر تراکت بر فروشتاثیر تراکت بر تبلیغاتتوزیع تراکتچاپ لیبل شیشه ایلیبل چیستسفارش چاپ لیبل پشت چسبدارانواع لیبلچاپ استیکر شیشه ایپوستر چیست؟کاربرد لیوان کاغذیانواع چاپ مگنتچاپ مگنت یا چاپ روی آهنربا چیست؟انواع اندازه ماشین های چاپبرتری های چاپ دیجیتالمزایای چاپ دیجیتالانواع چاپ دیجیتالچاپ لارج فرمت چیستتابلو بک لایت چیستهمه چیز درباره چاپ سولیتهمه چیز درباره چاپ بنرسولیت چیستتفاوت چاپ اکوسالونت و سالونتانواع لمینت پس از چاپچاپ پلات و لمینت چیستانواع دستگاه چاپ بنرپلاتر چیستدستگاه چاپ اکوسالونتکاربرد چاپ استیکرمش استیکرتابلو روان چیستچاپ فلکسیوینیل چیستساخت تابلو ال ای دی ثابتتابلو فلکسی چیستچاپ فلت بد چیست