چاپ دیجیتال یک فرآیند چاپ مدرن است که از فناوری‌های دیجیتال برای انتقال تصاویر و محتوا به سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف چاپ دیجیتال وجود دارد که به نیازها و موارد کاربردی مختلف پاسخ می‌دهند. یکی از انواع معمول چاپ دیجیتال، چاپ لیتوگرافی دیجیتال است که از مواد چاپی متنوع برای انتقال تصاویر به ورقه‌های کاغذ یا مواد دیگر استفاده می‌کند.

چاپ دیجیتال این امکان را فراهم می‌کند که به سرعت و با دقت بالا تصاویر با کیفیت چاپ بسیار بالا را انتقال داد. چاپگرهای دیجیتال به راحتی با اندازه و نوع مختلف ورقه‌ها و مواد چاپی سازگار هستند. همچنین، چاپ دیجیتال از نظر انعطاف‌پذیری برتری دارد زیرا به راحتی می‌تواند به تعداد کمیت‌ها و سفارش‌های مختلف پاسخ دهد.

در نهایت، چاپ دیجیتال شامل انواع دیگری نیز می‌شود، از جمله چاپ مستقیم روی فابریک، چاپ بر روی بنرها و پوسترها، و چاپ روی محصولات تبلیغاتی مانند کارت ویزیت و بروشورها. این انواع چاپ دیجیتال، به کاربران امکان ایجاد محصولات چاپی با طراحی‌ها و اندازه‌های مختلف را می‌دهد و برای نیازهای گوناگون از این فناوری بهره‌مند شوند.

از ابتدا تا کنون چند روش چاپ شکل گرفته است و روش چاپ دیجیتال یکی از روش‌های پر کاربرد و سریع چاپ می باشد؛ و البته چاپ دیجیتال نیز دارای انواع مختلف می باشد. چاپ دیجیتال در واقع بخش کوچکی از دنیای دیجیتال است که بر مبنای ارتباط دستگاه‌های چاپ با کامپیوتر برای خواندن تصاویر دیجیتال و تبدیل آن به نسخه چاپی کار می کند.

انواع چاپ دیجیتال

روش چاپ جوهر افشان
روش چاپ دیجیتال نوری یا پرتوی
روش الکتروفتوگرافی
روش تونری
روش چاپ دیجیتال مرکبی
روش حرارتی
روش تصعید رنگ
مارکرهای لیزری
روش چاپ (Direct Imaging)

روش چاپ جوهر افشان

یکی از شناخته شده ترین و مرسوم ترین روش‌های چاپ دیجیتال بانی چاپ، چاپ جوهر افشان می باشد. نحوه کار این دستگاه‌ها بسیار شبیه پرینترهای جوهر افشان شخصی البته در ابعاد بزرگ و صنعتی می باشد.
این چاپگرهای جوهر افشان را می توانیم در انواع رومیزی آن تا ابعاد بزرگ 5 متر مشاهده کنیم. نحوه کار دستگاه‌های چاپ جوهر افشان اینگونه است که اطلاعات دیجیتال را بصورت مرکب مایع مستقیماً روی کاغذ می نشاند.
در این تکنولوژی نیازی به محمل میانی برای انتقال تصاویر نمی باشد و مرکب مستقیماً توسط هد روی سطح چاپی انتقال پیدا می کند. می توان گفت این روش اصیل‌ترین روش چاپ دیجیتال است.
نازل رنگ‌پاش این دستگاه کاملاً دیجیتالی عمل می کند و تنها از دو فرمان بپاش و نپاش اطاعت می کند؛ به همین دلیل عوامل تأثیرگذار بر روی کیفیت چاپ به حداقل کاهش پیدا می کند و تنها به جنس کاغذ و سپس شرایط اقلیمی بستگی پیدا می کند.
از آنجایی که خروجی چاپ روش جوهر افشان مانند روش‌های چاپی دیگر به عواملی از جمله محمل چاپی، تعادل آب و مرکب و ... بستگی ندارد، قابل کنترل و نزدیک به استانداردهای لازم می باشد.
سرعت چاپ پائین در این روش سبب شده که برای چاپ با تیراژ بالا نتوان از آن استفاده کرد. همچنین دراین روش چاپ متخصصان باید مرتب کیفیت جوهر دستگاه را بررسی کنند تا از عدم اتمام آن مطمئن شوند.

روش دیجیتال نوری یا پرتوی

 از روش‌های چاپ دیجیتال پرکاربردِ دیگر، می توان به چاپ نوری اشاره نمود؛ در این روش تصویر مورد نظر بوسیله تابش پرتوهای نور بر روی کاغذِ خاصِ حساس به نور(مشابه کاغذ عکاسی) بوجود می آید؛ و بعد از اینکه تصویر ظاهر شد تثبیت می شود.
دستگاه‌هایی که در این روش بکار می رود را Photo Lab می نامند؛ این دستگاه‌ها در لابراتوارهای عکاسی استفاده می شوند؛ و دارای کیفیت چاپ بالا هستند.
اکنون دستگاه‌های چاپ دیجیتال نوری با کیفیت بالا و در ابعاد بزرگ ورقی و رول نیز موجود می باشد.
یکی از معایب این دستگاه‌ها دو مرحله بودن چاپ و ظهور می باشد که در دستگاه‌های امروزی بصورت اتوماتیک در داخل دستگاه انجام می شود. در این روش باید مواد ظهور مانند روش‌های چاپ عکس با توجه به مصرف تمدید گردد.

روش الکتروفتوگرافی

در روش الکتروفتوگرافی یک روش چاپ باکیفیت برای تیراژ بالا می باشد که در آن از مرکب جامد پودری (تونر) یا مایع (شیوه دیجیتال مرکبی) استفاده می شود.

روش تونری

اساس این شیوه از طریق باردار کردن درام چرخانی توسط شعاع نور لیزر می باشد، تشکیل تصویر به وسیله مرکب‌های پودری با نام تونر که قابلیت باردار شدن دارند و ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ انجام می شود.

روش چاپ دیجیتال مرکبی

در این روش بجای استفاده از پودر رنگ و یا همان تونر از مرکب‌های رنگی استفاده می شود و برای کارهای پرتیراژ مناسب می باشد. این نوع شیوه چاپ دارای خروجی با کیفیت است اما به دلیل اینکه دارای تکنولوژی بسیار پیچیده می باشد گستردگی سیستم تونری را ندارد.

روش حرارتی

در روش حرارتی، حرارت نقش اساسی دارد و همچنین از کاغذ حساس به حرارت استفاده می شود؛ حرارتی که از لیزر یا ماتریس‌های حرارتی ایجاد می گردد با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی روی کاغذ حساس به حرارت، رنگ و تصویر ایجاد می کند.
این شیوه زیاد رایج نمی باشد و از متدوال‌ترین کاربرد آن دستگاه‌های فکس می باشد. استفاده از این شیوه در دستگاه‌های کوچک تک رنگ موسوم به تک برج رایج است.

 روش تصعید رنگ

این شیوه چاپ دیجیتال زیر مجموعه چاپ حرارتی و دارای سرعت و کیفیت مناسب می باشد در این نوع چاپ، مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار می گیرد که پرتوهای گوناگون مثل لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی، رنگ را روی نوار سلفون بخار می کرده و بر روی کاغذ ثبت می کند.
کیفیت چاپ در این دستگاه‌ها تا اندازه ای است که موجب رواج آن در عکاسی شده است. در این نوع چاپ ابعاد چاپی اصولاً کوچک است و دستگاه‌های آن نیز زیاد گران نیست و همچنین امکان چاپ روی کاغذهای متنوع وجود دارد و در گذشته برای بنر تبلیغاتی استفاده می شده است؛ اما هزینه چاپ در این روش بالا می باشد.

مارکرهای لیزری

کاربرد اصلی این روش چاپ در صنایع تولیدی است. این روش چاپ دارای دستگاه‌هایی است که برای درج اطلاعات روی خط تولید محصولات استفاده می شود. در مارکرهای لیزری اشعه لیزر با سوزاندن و حرارت تصویر مورد نظر روی سطح چاپی آنرا ایجاد می نماید. صنایع تولیدی بسیاری از این دستگاه‌ها استفاده می کنند. از ویژگیهای مارکرهای لیزری سرعت بالا و هزینه بر بودن آنها می باشد.

روش چاپ (Direct Imaging)

دستگاه‌های چاپ در این روش به گونه ای است که محمل چاپی درون آنها تعبیه گردیده است و شرکت‌های پرس تک و هایدلبرگ به آنها DI می گویند.
درون این دستگاه پلیت جاگذاری گردیده است. تهیه پلیت در این دستگاه‌های چاپ مشابه تهیه پلیت در چاپ افست می باشد. این دستگاه‌ها تمام اتوماتیک هستند و بوسیله کامپیوتر مدیریت می شوند. به این صورت که اطلاعت را مانند فایل دیجیتال دریافت می کند. این روش برای چاپ‌های تعداد پایین توصیه نمی شود. 

1 نظر


چاپ دیجیتال جا پای خوبی رو واسه خودش محکم کرده ولی تو همه مثال های دوست عزیزی که مقاله زیبایی هم نوشتن جای چاپ دیجیتال سی دی خالی هستش مطلب ساده که چاپ دیجیتال سی دی هم به نوبه خودش رشد خوبی داشته و خدماتی که در این حرفه داره ارائه میشه مثل قبل لیبل و برچسب نیست و با ورود دستگاه های چاپ ۸ رنگ دیجیتال تونسته پا به پای چاپ افست سی دی یا همون تولید استمپری و اورجینال بیاد که تو این سال ها سهم عمده و سود حاصل از این نوع چاپ در انحصار کارخونه ها و مراکز چاپ افست سی دی مثل پارسا سی دی ،سی دی نقش و امثالهم بوده که با ورود این سیستم چاپ تونسته چاپ دیجیتال سهم خودش رو بگیره ممنون از مجموعه بزرگ بانی چاپ

چاپلیوان کاغذی از کجا بخریم؟چاپ افستمزایای چاپ افستتفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال کاتالوگتفاوت بین بروشور و کاتالوگبروشور چیستست اداری شامل چیستست اداری خلاقانهمراحل چاپ ست اداریاقلام ست اداریست اداری کاملدلایل استفاده از سربرگ در مکاتبات اداریاصول سربرگ حرفه ایویژگی های سربرگانواع پاکت نامهچاپ پاکت نامهکارت ویزیت خلاقانهمراحل ایجاد کارت ویزیتکارت ویزیت خاصانواع کارت ویزیتپنج دلیل مهم برای داشتن کارت ویزیتتراکت چیست؟تراکت خلاقانهتاثیر تراکت بر فروشتاثیر تراکت بر تبلیغاتتوزیع تراکتچاپ لیبل شیشه ایلیبل چیستسفارش چاپ لیبل پشت چسبدارانواع لیبلچاپ استیکر شیشه ایپوستر چیست؟کاربرد لیوان کاغذیانواع چاپ مگنتچاپ مگنت یا چاپ روی آهنربا چیست؟انواع اندازه ماشین های چاپبرتری های چاپ دیجیتالمزایای چاپ دیجیتالانواع چاپ دیجیتالچاپ لارج فرمت چیستتابلو بک لایت چیستهمه چیز درباره چاپ سولیتهمه چیز درباره چاپ بنرسولیت چیستتفاوت چاپ اکوسالونت و سالونتانواع لمینت پس از چاپچاپ پلات و لمینت چیستانواع دستگاه چاپ بنرپلاتر چیستدستگاه چاپ اکوسالونتکاربرد چاپ استیکرمش استیکرتابلو روان چیستچاپ فلکسیوینیل چیستساخت تابلو ال ای دی ثابتتابلو فلکسی چیستچاپ فلت بد چیست