چاپ بنر یک روش چاپ گرافیکی است که برای ایجاد پوسترها، بنرها و تابلوهای بزرگ با اندازه‌های متنوع استفاده می‌شود. در این فرآیند، تصاویر و متون بر روی مواد بنری چاپ می‌شوند که معمولاً از مواد پلاستیکی یا پارچه‌ای مانند وینیل یا پلی‌استر ساخته می‌شوند. چاپ بنر می‌تواند به راحتی بر روی دیوارهای ساختمان‌ها، در نمایشگاه‌ها، در محیط‌های تبلیغاتی و در هر مکان دیگری که نیاز به تبلیغات بزرگ و چشم‌گیر باشد، نصب شود.

یکی از ویژگی‌های مهم چاپ بنر، هزینه نسبتاً پایین آن است، به علاوه می‌تواند به سرعت و به روشی انعطاف‌پذیر اجرا شود. این روش چاپ امکان انتخاب طرح‌ها و رنگ‌های متنوع را فراهم می‌کند و به کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا پیام‌ها و تبلیغات خود را با جذابیت بیشتر به مخاطبان منتقل کنند. همچنین، بنرهای چاپی به دلیل سبکی و قابل حمل بودن، از ابزارهای موثری در رویدادها، نمایشگاه‌ها و تبلیغات محلی به شمار می‌آیند.

قیمت چاپ بنر ها

بنر ها در واقع متریال هایی هستند که با دستگاه های لارج فرمت چاپ می شوند (سالونت و اکوسالونت) کاربرد بنر ها بسیار وسیع و گسترده است، در واقع برای تمامی مراسمات از مراسم های جشن و تعزیه تا سمینارها از این متریال برای اطلاع رسانی استفاده می شود، مزیت این متریال نسبت به متریال های دیگر قیمت پایین تر آن نسبت به بقیه چاپ هاست.

چاپ بنر

چاپ بنر از انواع چاپ لارج فرمت است و همانطور که می دانیم چاپ لارج فرمت نیز از انواع چاپ دیجیتال می باشد. چاپ دیجیتال نیز بر پایه کامپیوتری که به ماشین چاپ مرتبط می باشد کار می کند؛ بگونه ای که دستور را از کامپیوتر دریافت می کند و با پاشیدن جوهر بر روی سفره بنر آنرا اجرا می کند.

کاربرد چاپ بنر

از بنرهای تبلیغاتی اصولاً برای تبلیغات درخیابان‌ها، اتوبان‌ها و معابر عمومی استفاده می شود دستگاه چاپ بنر قادر به تولید بنر با ابعاد بسیار بزرگ می باشند.
همچنین در دستگاه چاپ بنر از رنگ‌های بسیار متنوع و با کیفیت استفاده می‌شود.  

ماشین چاپ بنر

ماشین چاپی که برای چاپ بنر مورد استفاده قرار می گیرد مشابه پرینترهای جوهر افشان عمل می کند بگونه ای که الگوها و نوشته های روی بنر را چاپ می کند.
یک ماشین چاپ بنر شامل بخش‌های متفاوتی است که هر کدام از بخش‌ها دارای مسئولیت خاصی می باشند.

دستگاه چاپ بنر دارای کاربرد متفاوتی نیز می باشد که که از جمله‌ی آن می توان به چاپ فلکس اشاره نمود. فلکسی دارای عملکرد مشابه بنر است؛ اما دارای یک نوع تفاوت با بنر می باشد و آن اینکه فلکسی شفاف می باشد و قابلیت عبور نور را دارد اما بنر شفاف نیست و قابلیت عبور نور را ندارد.
فلکسی مانند تابلوهای پلاستیکی قدیمی می باشد که در پشت آن برای اینکه تصویر دارای جلوه و زیبایی بیشتری گردد، لامپ فلوئورسنت و یا مهتابی قرار می گیرد.
از دیگر موارد تفاوت چاپ بنر و چاپ فلکسی اینست که چاپ روی فلکسی پررنگ‌تر از چاپ بنر صورت می پذیرد؛ و همچنین چاپ فلکسی مصرف جوهر بالاتری از چاپ بنر دارد زیرا باید بتواند در شب و در هنگام تابش نور مهتابی های Led، تصویر با کیفیتی داشته باشد.

انواع بنر

بنرها دارای انواع متنوع هستند که در اینجا برخی از آنها را بررسی می نمائیم:

بنرهای با چسب

این نوع بنر، از انواع بنرهایی می باشد که پشت آنها به چسب آغشته می باشد تا بتوان آنها را در جاهای مورد نظر چسباند.

بنرهای بدون چسب

برای نصب بنرهای بدون چسب در جای مورد نظر از چسب استفاده نمی شود و می توان آنرا بوسیله طناب نصب نمود.

نحوه کار کردن ماشین چاپ بنر

دستگاه‌های چاپ بنر از یک بخش مکانیکی و از بخش دیگر کامپیوتری هوشمند تشکیل شده است. در بخش کامپیوتری چاپ بنر، اپراتور مخصوص چاپ بنر با نرم افزارهای طراحی نظیر فتوشاپ، تری دی مکس و یا کورل دراو سر و کار دارد.
نکته دارای اهمیت دراین قسمت اینست که باید فرمت فایل خروجی با فرمت نرم افزار دستگاه دارای همخوانی باشد و ماشین چاپ بتواند آنرا به عنوان یک دستور اجرا نماید.

بارگزاری طرح چاپ بنر

زمانیکه طرح و نوشته شما در قالب تصویر آماده گردید با فرمت خاص به نرم افزار ماشین چاپ بنر استند ایکس ارسال می شود؛ این نرم افزار می تواند تجزیه و تحلیل تصویر مورد نظر را انجام دهد و همچنین معلوم می شود که برای هر کدام از قسمت‌های آن چه طیف رنگی مورد نیاز می باشد.
بعد از این مرحله وارد بخش مکانیکی دستگاه چاپ بنر می شویم در این زمان باید جوهر را به مخزن ورودی دستگاه چاپ بنر تزریق شود.

جوهرهای چاپ بنر می تواند از انواع جوهرهای سالونت می باشد. در جوهرهای سالونت ترکیبات عالی فرّار ( VOC ) به مقدار زیاد وجود دارد و بنابراین برای تبلیغات Outdoor مناسب می باشند و از آنجایی پایه جوهر آن پیگمنت است از انواع جوهرهای ضد آب و مقاوم در برابر شرایط محیطی می باشند.
در کل جوهرهای سالونت به دلیل داشتن این ترکیبات شیمیایی باید در محیط‌های سرباز و یا در مکان‌هایی که تهویه مناسب دارند مورد استفاده قرار بگیرند.
وقتی موتور ماشین چاپ سالونت روشن می شود فرآیند انتقال جوهر و ترکیب شدن آن انجام شده و به هد دستگاه انتقال پیدا می کند.
رول‌های مخصوصی برای کشیدن بنر به داخل دستگاه در نظر گرفته شده است که موجب می شود به آرامی بنر مورد نظر حرکت کرده و هد دستگاه روی بنر حرکت کند.
وقتی که این حرکت‌های مکانیکی همزمان انجام می شود موجب انجام پروسه چاپ و انتقال جوهر به سطح بنر می شود. در نهایت با تحمل زمان مناسب برای خشک شدن جوهر بنر و برش بنر فرآیند چاپ بنر انجام می شود.
البته هر یک از مراحل چاپ بنر،  مرحله ای تخصصی می باشد و نیاز است که اپراتور چاپ اطلاعات دقیق داشته باشد.

انواع دستگاه چاپ بنر

در دنیا برندهایی هستند که دستگاه چاپ بنر تولید می کنند در ادامه برخی از این برندها را عنوان می کنیم و همچنین معروف‌ترین نوع برند ماشین چاپ بنر در ایران، برند کونیکا می باشد.

کونیکا

استارفایر

اپسون

سیکو

اسپکترا

و ...

البته برای تهیه ماشین چاپ بنر باید به موارد زیر نیز توجه نمود:

قیمت ماشین چاپ

اندازه ماشین چاپ

گارانتی و خدمات پس از فروش

0 نظر


چاپلیوان کاغذی از کجا بخریم؟چاپ افستمزایای چاپ افستتفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال کاتالوگتفاوت بین بروشور و کاتالوگبروشور چیستست اداری شامل چیستست اداری خلاقانهمراحل چاپ ست اداریاقلام ست اداریست اداری کاملدلایل استفاده از سربرگ در مکاتبات اداریاصول سربرگ حرفه ایویژگی های سربرگانواع پاکت نامهچاپ پاکت نامهکارت ویزیت خلاقانهمراحل ایجاد کارت ویزیتکارت ویزیت خاصانواع کارت ویزیتپنج دلیل مهم برای داشتن کارت ویزیتتراکت چیست؟تراکت خلاقانهتاثیر تراکت بر فروشتاثیر تراکت بر تبلیغاتتوزیع تراکتچاپ لیبل شیشه ایلیبل چیستسفارش چاپ لیبل پشت چسبدارانواع لیبلچاپ استیکر شیشه ایپوستر چیست؟کاربرد لیوان کاغذیانواع چاپ مگنتچاپ مگنت یا چاپ روی آهنربا چیست؟انواع اندازه ماشین های چاپبرتری های چاپ دیجیتالمزایای چاپ دیجیتالانواع چاپ دیجیتالچاپ لارج فرمت چیستتابلو بک لایت چیستهمه چیز درباره چاپ سولیتهمه چیز درباره چاپ بنرسولیت چیستتفاوت چاپ اکوسالونت و سالونتانواع لمینت پس از چاپچاپ پلات و لمینت چیستانواع دستگاه چاپ بنرپلاتر چیستدستگاه چاپ اکوسالونتکاربرد چاپ استیکرمش استیکرتابلو روان چیستچاپ فلکسیوینیل چیستساخت تابلو ال ای دی ثابتتابلو فلکسی چیستچاپ فلت بد چیست