کیفیت بالا در چاپ افست یکی از اصلی ترین تفاوت های چاپ دیجیتال و افست است. از متدوال‌ترین روش های چاپی برای چاپ محصولات دارای تیراژ بالا، چاپ افست می باشد. در روش چاپ افست:بخش لیتوگرافی در چاپخانه‌ها بر طبق طرحی که برای چاپ فرستاده می شود، صفحاتی از جنس آلومینیوم در قالب زینک یا پلیت تهیه می شود.در روش چاپ افست، از سیستم رنگی CMYK استفاده می شود و بصورت روتین برای هر طرح، چهار زینک متفاوت حاوی چهار رنگ CMYK (فیروزه ای، سرخابی، زرد، سیاه) تهیه می گردد. ممکن است زینک جداگانه ای برای ترکیب رنگ خاصی، نیز دستی تهیه شود.چاپ دیجیتال از نوع چاپی می باشد که بسیار رایج  و آسان است. چاپ دیجیتال زمان‌بری و پیچیدگی چاپ افست را ندارد و جوهر آن بصورت مستقیم روی مدیای چاپی منتقل می گردد.ولی چاپ دیجیتال فقط در رنگ های سیاه و سفید و CMYK قابل چاپ شدن می باشد و در چاپ دیجیتال نمی توان رنگ های واقعی مانند پنتون یا HKS را  چاپ نمود.اگردر قسمتی از کار چاپی شما باید با رنگ پنتون مطابقت کامل داشته باشد استفاده از چاپ دیجیتال گزینه مناسبی نخواهد بود.از انواع چاپ دیجیتال می توان به پرینتر لیزری و چاپگر جوهرافشان اشاره نمود. می توان گفت که چاپخانه ها از همین دستگاه فقط در سایز بزرگتر، دقیق‌تر و سریع تر استفاده می کنند.

تفاوت‌های بین چاپ افست و چاپ دیجیتال کاتالوگ به جزموارد ذکر شده در جوانب دیگری نیز وجود دارد. یکی از این تفاوت‌ها، انعطاف‌پذیری در سفارشی‌سازی محتواست. در چاپ دیجیتال، می‌توان به راحتی تغییرات در محتوا و طراحی اعمال کرد و حتی می‌توان هر کپی از کاتالوگ را به شکل منحصر به فردی تنظیم کرد. این ویژگی مخصوصاً برای تبلیغات یا کمپین‌های تبلیغاتی با پیچیدگی‌ها و نیاز به تغییرات مکرر مفید است.

تفاوت دیگر در خصوصیت چاپ افست و چاپ دیجیتال، تأثیر بر کیفیت چاپ است. چاپ افست به دلیل استفاده از صفحه‌های چاپگذاری مخصوص و جوهرهای افست، معمولاً تصاویر با کیفیت و جزئیات دقیق‌تری ارائه می‌دهد. در مقابل، چاپ دیجیتال با استفاده از تکنولوژی دیجیتال به سرعت محتوا را چاپ می‌کند اما گاهی کیفیت تصاویر آن کمی پایین‌تر از چاپ افست است.

همچنین، چاپ افست به خاطر استفاده از جوهر افست و فرآیند خاص خود، معمولاً در چاپ بر روی کاغذهای خاص و با پوشش‌های مختلف مانند براق یا مات قابل انجام است. این امکان باعث متنوع‌تر شدن در ظاهر و احساس محصولات چاپی می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، تفاوت‌های انعطاف‌پذیری، کیفیت تصویر و امکانات چاپ بر روی انواع مختلف کاغذها و پوشش‌ها، این دو روش را در جنبه‌های مختلفی از چاپ از هم متمایز می‌کنند.

اگر می خواهید اقدام به تهیه کارت ویزیت، سربرگ و پاکت، کاتالوگ، تراکت و بروشور کنید، پس از اینکه مرحله طراحی و گرافیک طرح خود را گذرانید؛ ممکن است برای انتخاب نوع چاپ خود نتوانید تصمیم درستی بگیرید، بخاطر همین موضوع می باشد که می خواهیم تفاوت کامل بین این دو نوع چاپ را شرح دهیم تا بتوانید برای انتخاب نوع چاپ تصمیم گیری صحیحی را انجام دهید:
چاپ دیجیتال و چاپ افست هر کدام دارای نقاط مثبت و یا ضعفی می باشند که شما با توجه به نیازهای خود یکی از این دو را می توانید انتخاب کنید.

چاپ افست

از متدوال‌ترین روش های چاپی برای چاپ محصولات دارای تیراژ بالا، چاپ افست می باشد. در روش چاپ افست:
-بخش لیتوگرافی در چاپخانه‌ها بر طبق طرحی که برای چاپ فرستاده می شود، صفحاتی از جنس آلومینیوم در قالب زینک یا پلیت تهیه می شود.
-در روش چاپ افست، از سیستم رنگی CMYK استفاده می شود و بصورت روتین برای هر طرح، چهار زینک متفاوت حاوی چهار رنگ CMYK (فیروزه ای، سرخابی، زرد، سیاه) تهیه می گردد. ممکن است زینک جداگانه ای برای ترکیب رنگ خاصی، نیز دستی تهیه شود.
-بعد از اینکه زینک‌ها تهیه شد آنرا در قسمت برج‌های رنگی دستگاه چاپ قرار می دهند و می دانیم که هر کدام از زینک ها یکی از چهار رنگ اصلی CMYK را تغذیه می کند.
-بعد از عبور کاغذ از رول های آغشته به رنگ در هر قسمت، رنگ مربوطه و متناسب با درصد رنگی که در طرح اولیه موجود است بر روی کاغذ منتقل می گردد و در مرحله نهایی تصویر به دست می آید.

تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال کاتالوگ

کاتالوگ چاپ و تبلیغات غالبا به جهت معرفی دیتیل یا جزییات محصول به کار می روند از این رو داشتن تعداد بیشتری کاتالوگ که بتواند مخاطبان بیشتری را با محصولاتتان آشنا نماید بسیار مهم است، برای داشتن تعداد بالاتری چاپ کاتالوگ حرفه ای در تهران بهتر است از تکنیک چاپ افست کاتالوگ استفاده کنیم، این نوع از چاپ که لیتوگرافی هم نامیده می شود، با ورق های زینک، آلمینیومی یا ترکیب فلزی تولید می شود، چاپ افست کاتالوگ برتری ای که نسبت به چاپ دیجیتال کاتالوگ دارد این است که در چاپ افست کاتالوگ به علت یکدست بودن رنگ ها و تکنیکال تر بودن نوع چاپ، کاتالوگ های یک دست تری از لحاظ رنگ و چاپ در دست خواهید داشت، برتری دیگر چاپ افست کاتالوگ این است که در تعداد بالا هزینه ی پائینتری نسبت به تعداد بالای چاپ دیجیتال کاتالوگ دارد، از این رو اگر برای معرفی محصولات خود نیاز به کاتالوگ حرفه ای و شکیل دارید و تعداد بالاتر از 200 عدد را برای چاپ کاتالوگ خود در نظر دارید، حتما چاپ افست کاتالوگ را ثبت سفارش نمایید. همانطور که یکی از تأثیر گذارترین شیوه های تبلیغاتی، بازاریابی و معرفی محصول می باشد. طراحی کاتالوگ نیز باید بر پایه اصول مشخص و استاندارد باشد و جذابیت های لازم را داشته باشد، تا وقتی بیننده آن را ورق می زند، مشتاق باشد تا تمام صفحات آن کاتالوگ را مشاهده کند.

مزایای چاپ افست

-کیفیت بالا در چاپ افست
-چاپ افست برای تیراژ بالا در چاپ خیلی مناسب است و هزینه آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. این تیراژ برای هر چاپی ممکن است متفاوت باشد اما حداقل آن از 200 عدد شروع می شود.
-تنوع بالای کاغذهایی که می توان در این نوع چاپ استفاده کرد.
-در این روش چاپی در صورت نیاز علاوه بر CMYK، می توان از رنگ های ساخته شده‌ی دیگری نیز استفاده نمود.

معایب چاپ افست

-در چاپ افست نیاز است برای انجام هر فرآیند چاپ، زینک و پلیت سا

اگردر قسمتی از کار چاپی شما باید با رنگ پنتون مطابقت کامل داشته باشد استفاده از چاپ دیجیتال گزینه مناسبی نخواهد بود.
از انواع چاپ دیجیتال می توان به پرینتر لیزری و چاپگر جوهرافشان اشاره نمود. می توان گفت که چاپخانه ها از همین دستگاه فقط در سایز بزرگتر، دقیق‌تر و سریع تر استفاده می کنند.

مزایای چاپ دیجیتال

-چاپ دیجیتال یک چاپ سریع می باشد.
-چاپ دیجیتال برای تیراژ پائین چاپی مقرون به صرفه است، هزینه هر چاپ دیجیتال ثابت و مشخص می باشد و در تیراژ بالا تغییری در هزینه‌ی آن ایجاد نمی شود.
-امکان تغییر اطلاعات در هر سری چاپ وجود دارد، مثلاً برای چاپ کارت دعوت، روش چاپ دیجیتال مناسب‌تر است زیرا در چاپ دیجیتال می توان برای افراد مختلف با مشخصات متفاوت کارت‌ها را در تعداد مورد نیاز چاپ نمود.

معایب چاپ دیجیتال

-در مقایسه با چاپ افست، چاپ دیجیتال دارای کیفیت پایین تر می باشد و همانطور که گفته شد نمی توان رنگ‌های واقعی مانند پنتون یا HKS را چاپ نمود.
-چاپ دیجیتال برای محصولات چاپی بزرگ با تیراژ بالا هزینه بر می باشد.
-توان چاپ کمتر بر روی متریال متنوع را نسبت به چاپ افست دارد.
-در چاپ دیجیتال تنها از رنگ‌های استاندارد می توان استفاده کرد.
-چاپ افست برای انجام تیراژ پایین، چاپی مقرون به صرفه نمی باشد.
-وقتی اطلاعات چاپ برای ماشین چاپ افست تعریف گردید و کار شروع شد دیگر تا انتهای کار امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد؛ و کلیه اطلاعات به همان صورت چاپ می گردند.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال از نوع چاپی می باشد که بسیار رایج  و آسان است. چاپ دیجیتال زمان‌بری و پیچیدگی چاپ افست را ندارد و جوهر آن بصورت مستقیم روی مدیای چاپی منتقل می گردد.
چاپ دیجیتال در هنگام طراحی از مودهای رنگی RGB و CMYK استفاده می شود. اما در چاپ افست مود رنگی فقط CMYK است.

0 نظر


چاپلیوان کاغذی از کجا بخریم؟چاپ افستمزایای چاپ افستتفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال کاتالوگتفاوت بین بروشور و کاتالوگبروشور چیستست اداری شامل چیستست اداری خلاقانهمراحل چاپ ست اداریاقلام ست اداریست اداری کاملدلایل استفاده از سربرگ در مکاتبات اداریاصول سربرگ حرفه ایویژگی های سربرگانواع پاکت نامهچاپ پاکت نامهکارت ویزیت خلاقانهمراحل ایجاد کارت ویزیتکارت ویزیت خاصانواع کارت ویزیتپنج دلیل مهم برای داشتن کارت ویزیتتراکت چیست؟تراکت خلاقانهتاثیر تراکت بر فروشتاثیر تراکت بر تبلیغاتتوزیع تراکتچاپ لیبل شیشه ایلیبل چیستسفارش چاپ لیبل پشت چسبدارانواع لیبلچاپ استیکر شیشه ایپوستر چیست؟کاربرد لیوان کاغذیانواع چاپ مگنتچاپ مگنت یا چاپ روی آهنربا چیست؟انواع اندازه ماشین های چاپبرتری های چاپ دیجیتالمزایای چاپ دیجیتالانواع چاپ دیجیتالچاپ لارج فرمت چیستتابلو بک لایت چیستهمه چیز درباره چاپ سولیتهمه چیز درباره چاپ بنرسولیت چیستتفاوت چاپ اکوسالونت و سالونتانواع لمینت پس از چاپچاپ پلات و لمینت چیستانواع دستگاه چاپ بنرپلاتر چیستدستگاه چاپ اکوسالونتکاربرد چاپ استیکرمش استیکرتابلو روان چیستچاپ فلکسیوینیل چیستساخت تابلو ال ای دی ثابتتابلو فلکسی چیستچاپ فلت بد چیست