طراحی کاتالوگ صنعتی


طراحی کاتالوگ صنعتی
دریافت اطلاعات ....

طراحی کاتالوگ

از وقتی که طراحی کاتالوگ به جهان تبلیغات ورود پیدا کرده است زمان زیادی نمی گذرد در اواسط قرن بیستم بود که انسانِ صنعتی با جامعه سرمایه داریِ آن زمان توانست از طراحی کاتالوگ و طراحی بروشور در جهت اهداف خود و در زمینه تبلیغات بهره مند شود.
در آن زمان ابزارهایِ تبلیغاتی که در گذشته وجود داشت مانند اطلاعیه ها، تراکت‌ها و حتی معرفی حضوری و زبانی نیز پاسخگوی نیاز برای معرفی کالا نبود.
با توجه به نیاز بازار به طراحی کاتالوگ یا کالانما، همچنین وجود اهداف رقابتی در بین رقبا و معرفی محصولات بازار تولید، شیوه نوینی از طراحی گرافیک با نام طراحی کاتالوگ شکل گرفت. بوسیله کاتالوگ مشتریان می توانستند با شرح مشخصات به همراه تصاویر محصولات آشنا شوند.
طراحی کاتالوگ ایده‌ی بسیار جالبی بود که می‌توانست پاسخگوی نیاز بسیاری از افراد برای خرید کالای مورد نیازشان در میان حجم کالاهای موجود در بازار باشد.
با ایجاد تنوع زیاد در محصولات و تولیدات و شکوفایی صنعت بعد از جنگ جهانی دوم، موجب شد در تبلیغات نیز تغییرات زیادی بوجود آید و تولید کنندگان متوجه شدند تولید کالا به تنهایی و بدون تبلیغات در بازار وسیعی از کالاها دیگر، جایگاهی نخواهد داشت.
طراحی کاتالوگ موجب هدایت افکار عمومی برای بررسی مشخصات محصولات به همراه عکس‌های آنها شد. در طراحی کاتالوگ می توان اطلاعاتی نظیر ساختار و مشخصات فنی محصولات از طریق متن نوشتاری و تصویر محصولات به منظور ایجاد ارتباط تصویری با مخاطبین، را قرار داد.

مهمترین ویژگی‌های کاتالوگ یا کالانما موارد زیر می باشد

-کاتالوگ‌ها باید قابل حمل و نقل باشند؛ و اصولاً در زمان فراغت مطالعه می شوند.
-می توان محصولات و مشخصات آنها را در کاتالوگ دید.
-کاتالوگ معرفی محصولات به مخاطبین را بدون واسطه انجام می دهد.
-کاتالوگ زمینه تبلیغات نیز می تواند جایگزین های مناسبی برای طراحی پوستر و یا دیگر موارد تبلیغاتی باشد.

تیم طراحی بانی چاپ با داشتن سابقه طولانی در زمینه طراحی کاتالوگ، می تواند طراحی کاتالوگ صنعتی و حرفه ای را متناسب با طراحی ایده آل شما انجام دهد. برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دلایل طراحی کاتالوگ

  1. کاتالوگ یا کالانما کتابچه راهنمای کالا است؛ که شامل نام کالا، مدل، شماره، تصویر، مشخصات فنی، توضیحات ضروری آن کالا یا خدمات می باشد.
  2. کاتالوگ حاوی فهرست کالاها و خدمات یک مجموعه می باشد.
  3. طراحی کاتالوگ در برخی از مواقع برای سفارش خرید انجام می شود؛ تا بتوان اجناس مورد نیاز را مطابق لیست کاتالوگ سفارش داد. بطور مثال یک کارخانه داروسازی محصولات خود را در کاتالوگ ها معرفی می کند و برای پزشکان و داروخانه ها ارسال می نماید.اطلاعاتی که در طراحی کاتالوگ‌ها آورده می شود عبارت است از: شرایط استفاده و موارد مصرف دارو، نحوه مصرف دارو، ممنوعیت های استفاده از دارو در شرایط خاص، عوارض جانبی مصرف دارو و راه‌های درمان در صورت استفاده نادرست از دارو.

طراحی کاتالوگ صنعتی

کاتالوگ ها ابزار مفیدی هستند که در جهت معرفی کالا و خدمات یک مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین ابزار تبلیغاتی و بازاریابی بسیار مهمی نیز قلمداد می شوند.
زمانی که یک مجموعه ارائه دهنده کالا یا خدمات بی نظیر می باشد نیاز به طراحی کاتالوگ صنعتی در خور محصولات آن مجموعه بوجود می آید.

نکات مهم طراحی کاتالوگ صنعتی

-در طراحی کاتالوگ صنعتی باید به جنبه های عالی تبلیغاتی و اصول جذب مشتری بسیار توجه شود و در کنار ویژگی های فنی کالا آورده شود.
-معرفی کلی شرکت تولید کننده و عملکرد آن و معرفی فعالیت‌های آن کارخانه تولیدی در ابتدای کاتالوگ عنوان شود.
-اعلام امتیازات و رتبه‌های بدست آمده (ایزو، استاندارد و ...) توسط آن مجموعه تولیدی انجام شود.
-تاریخچه و ارائه توضیحات کامل در مورد محصولات عنوان شود.
-طیف محصولات و خدمات آورده شود.
-معرفی جدیدترین، مدرن‌ترین و بهترین محصولات و خدمات انجام شود.
-ارائه اطلاعات و راهنمایی‌های صحیح و بجا در مورد مشخصات فنی کالا و یا خدمات و قابلیت‌های خاصی که موجب وجه تمایز تولیدات شما نسبت به سایر تولیدات می شود.
-در تنظیم متون در طراحی کاتالوگ باید از هر گونه افراط و توضیح زیادی در مورد محصول و یا خدمات پرهیز شود.
-ترکیب متن و تصویر باید دقیق و زیبا انجام شود تا موجب جذب مخاطبین بیشتر گردد.
-نکات مثبت و رقابتی که در آن مجموعه وجود دارد و موجب انتخاب مشتریان می شود.
-در طراحی کاتالوگ صنعتی باید عکس‌های عالی و بسیار با کیفیت استفاده شود؛ تا انتخاب را برای مشتریان سهل و پرسرعت‌تر شود.
-در کاتالوگ باید آدرس، شماره تلفن، راه‌های ارتباطی و آدرس اینترنتی برای ارتباط مخاطبین آورده شود.

انواع طراحی کاتالوگ

  • طراحی کاتالوگ به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای معرفی چندین محصول یا خدمات با ذکر مشخصات کامل آنها ( طراحی کاتالوگ چند محصولی )
  • طراحی کاتالوگ برای معرفی یک محصول یا یک خدمات که به آن کاتالوگ تک محصولی می گویند.

هدف از طراحی کاتالوگ

دادن آگاهی های لازم و ضروری به مخاطب، كه ضمن معرفی كالا و خدمات، نقش و هدف تبلیغ هم دارد و باعث تصمیم گیری می شود.
اثر تبلیغاتی کاتالوگ و بروشور قابل چشم پوشی نیست و در انتخاب و سلیقه‌ی مخاطبان نقش مؤثر دارد.
كاتالوگ ها حاوی اطلاعاتی از قبیل اندازه، رنگ، وزن، قیمت، شیوه نگهداری و ویژگی های مورد نیاز مخاطبان است و جواب سوالهای مخاطبان را می دهد.

قطع طراحی کاتالوگ

برای طراحی کاتالوگ قطع های متنوع انتخاب می شود بویژه در کاتالوگ های لوکس و صنعتی برای جذابیت بیشتر این موضوع یعنی تنوع قطع در طراحی کاتالوگ پرکاربرد است.

کاتالوگ طراحی کاتالوگ صنعتی

0 نظر

برچسب ها:

دیدگاه خود را درباره این مقاله ثبت کنید