انواع کاتالوگ


انواع کاتالوگ
دریافت اطلاعات ....

انواع کاتالوگ

کاتالوگ ها در انواع مختلف قابل طراحی و چاپ هستند، کاتالوگ ها می توانند از تک برگی دو برگی تا 200 صفحه ای بسته به نوع درخواست و کسب و کار شما باشند. انواع کاتالوگ شامل کاتالوگ دو لت کاتالوگ 3 لت کاتالوگ چند برگی باشد. از انواع کاتالوگ ها می شود به کاربرد آن نیز اشاره نمود، کاتالوگ صنعتی و کاتالوگ دکوراسیون کاتالوگ حرفه ای و کاتالوگ اینفورماتیو که شامل اطلاعات محصول می شود باشد. قبل از انتخاب کاتالوگ می بایست به نوع کسب و کار خود توجه نمایید، در صورتی که کسب و کار شما کسب و کار خشک و غیر قابل انعطاف است باید طراحی ای متناسب با طراحی برند خود انتخاب نمایید، پس از انتخاب نوع طراحی کاتالوگ خود می بایست چاپی متناسب با نوع طراحی انتخاب نمایید، اغلب در کاتالوگ های صنعتی جنس صفحات نزدیک به ضحامت و گرماژ جنس جلد می باشد. و در کاتالوگ های دکوراسیون یا پوشاک این موضوع کاملا متفاوت است. شما به عنوان فردی که صاحب کسب وکاری هستید و خدمات و یا محصولاتی را در جامعه عرضه می کنید، مسلما برای اینکه بتوانید به معرفی و برندینگ خود بپردازید، نیاز دارید تا از انواع ابزارهای اطلاع رسانی و یا تبلیغاتی برای معرفی کسب وکار خود استفاده کنید.

کاتالوگ نیز یکی از ابزارهای بسیار مهم و مورد نیاز جهت اطلاع رسانی و تبلیغات بوده و به معرفی محصولات و یا خدمات می پردازد. کاتالوگ ها معمولا با توجه به هدف شما طراحی و چاپ می شوند.

چاپ کاتالوگ ها بعد از طراحی یکی از عناصر شدیدا تاثیر گذار بر ظاهر حرفه ای کاتالوگ شماست، چرا که در زمانی که چاپ کاتالوگ شما بی نقص باشد ظاهر بسیار شیک و حرفه ای خواهد داشت و بسیار می تواند بر دیده مخاطبنتان تاثیر گذار باشد.

کاتالوگ ها دارای ویژگی ها و انواع مختلفی هستند، که از مهمترین آنها می توان به کاتالوگ‌های صنعتی و تبلیغاتی اشاره کرد. قبل از طراحی کاتالوگ اول باید هدف خود را بررسی کنید، سپس اقدام به طراحی نمائید. کاتالوگ هایی که به معرفی و تبلیغات محصولات یا خدمات می پردازند، به کاتالوگ های تبلیغاتی معروف بوده و کاتالوگ هایی که شامل اطلاعات و یا جداول فنی هستند به کاتالوگ های صنعتی معروف اند.

در ادامه مقاله به بررسی بیشتر کاتالوگ های تبلیغاتی و صنعتی پرداخته و اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار می دهیم.

کاتالوگ تبلیغاتی

کاتالوگ های تبلیغاتی همانطورکه از اسم آنها پیداست، جنبه تبلیغاتی داشته و بیشتر به اطلاع‌ رسانی، معرفی و تبلیغات محصولات و یا خدمات پرداخته و معمولا هنگام حضور در نمایشگاه، همایش و یا جلسات از آنها استفاده می شود.

این کاتالوگ ها باید از هویت بصری بالائی برخوردار باشند، تا با تاثیرگذاری ویژه ای که بر روی مخاطبان می گذارند، آنها را به سمت خرید و استفاده از محصولات سوق داده و در نهایت مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنند.

استفاده از نوع فونت، تصویر و رنگ در این نوع از کاتالوها، از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و همچنین استفاده از افکت و تصاویر تبلیغاتی بر جذابیت آن می افزاید.

فونت ها و تصاویر باید به گونه ای انتخاب شوند، که برای مخاطب جذاب بوده و آنها را جهت مطالعه کاتالوگ تشویق کند. همچنین هنگام طراحی کاتالوگ، نیاز است تا از رنگ استفاده شود که هارمونی مناسبی با متون و تصاویر داشته و بتواند پیام کسب وکار را به مخاطبان برساند. معمولا رنگی که برای کاتالوگ در نظر گرفته می شود، مطابق با پیام برند و یا رنگ سازمانی است. استفاده از رنگ مناسب، پیام برند و سازمان را در ذهن مخاطبان ماندگار می کند.

کاتالوگ های تبلیغاتی به معرفی محصولات و یا خدمات، تاریخچه و هویت سازمان، راه های ارتباطی و حتی اعلام گواهینامه های سازمان به مخاطبان می پردازد و هدف از طراحی این نوع کاتالوگ ها شناخت بیشتر افراد نسبت به کسب وکار و کسب اعتماد بیشتر مخاطبان به خدمات سازمان است.

کاتالوگ

فرض کنید شما صاحب یک کلینک خدمات مشاوره روانشناسی هستید، شما برای معرفی خود به مخاطبان به طراحی و چاپ کاتالوگ تبلیغاتی می پردازید. یک کلینک روانشناسی مسلما خدمات مختلفی از جمله روانشناسی کودکان، زوج درمانی، گروه درمانی و یا ... را به مخاطبان خود ارائه می دهد. به همین منظور برای طراحی کاتالوگ خود نیاز دارید تا عنوان خدمات، توضیحات، ویژگی ها، شماره تماس، آدرس پستی، سایت و شبکه های اجتماعی را در داخل کاتالوگ درج کنید. هنگام طراحی کاتالوگ کلینیک روانشناسی باید از نوع فونت، رنگ و تصاویری استفاده شود که بتواند پیام کلینک را به مخاطبان برساند و آنها با اولین نگاه به کاتالوگ متوجه نوع خدمات کلینک شوند.

کاتالوگ های صنعتی

این دسته از کاتالوگ ها برای معرفی کارخانه ها وشرکت های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. کاتالوگ های صنعتی علاوه بر جنبه معرفی، جنبه فروش داشته و به مدیران کارخانجات جهت فروش تجهیزات صنعتی کمک می کنند. استفاده از متون، تصاویر و رنگ نیز در این نوع از کاتالوگ ها دارای اهمیت است، اما نباید آنها را با کاتالوگ های تبلیغاتی اشتباه گرفت. در کاتالوگ های صنعتی نباید از افکت ها و یا تصاویر تبلیغاتی استفاده کرد، زیرا استفاده از این عناصر، ویژگی صنعتی بودن کاتالوگ را از بین برده و آن را تبدیل به یک کاتالوگ تبلیغاتی می کند.

کاتالوگ های صنعتی شامل معرفی محصولات و یا خدمات، تاریخچه و هویت سازمان، گواهینامه ها، توانمندی ها، سیاستگذاری ها، جداول فنی و پروژه ها بوده و به همین منظور تصاویر و فونت ها باید به گونه ای انتخاب شوند که این ویژگی ها را تحت تاثیر قرار ندهند.

کاتالوگ

همچنین اگر بخواهیم مثالی واضح در مورد کاتالوگ صنعتی داشته باشیم، می توانیم به انواع کاتالوگ هایی که در زمینه فروش تجهیزات پزشکی است، اشاره کرد. این کاتالوگ ها علاوه بر جنبه معرفی شامل توضیحات و اطلاعات فنی محصولات بوده و زمانیکه پزشکان و یا مدیران بیمارستان ها و مراکز پزشکی آن را مطالعه می‌کنند با ویژگی‌ها و مزایای استفاده از محصولات آشنا می شوند.

در نتیجه قبل از طراحی کاتالوگ ابتدا به بررسی پیام و هویت سازمان پرداخته و سپس اقدام به طراحی کاتالوگ کنید. انتخاب نوع کاتالوگ علاوه بر اینکه بیانگر پیام و هویت سازمان است، در میزان تاثیرگذاری بر روی مخاطبان نیز موثر است. برای اطلاع از هزینه های چاپ کاتالوگ کلیک نمائید.

0 نظر

برچسب ها:

دیدگاه خود را درباره این مقاله ثبت کنید