هفت نکته آموزشی درباره کاتالوگ


هفت نکته آموزشی درباره کاتالوگ
دریافت اطلاعات ....

اگر مدیر فروش و بازاریابی یک مجموعه هستید یا صاحب کسب و کار یا برندی خاصی و یا طراح هستید، حتماً سر و کارتان به طراحی کاتالوگ می افتد و با این واژه آشنا خواهید شد. در این مقاله می خواهیم با هفت نکته آموزشی درباره کاتالوگ آشنا شویم.
کاتالوگ (Catalog) کتابچه‌ای برای تبلیغات و نوعی رابط بین تولیدکنندگان و مشتریان است. کاتالوگ می تواند راهنمای تبلیغاتی محصولات یک کارخانه و یا خدمات یک شرکت باشد، نام دیگر کاتالوگ کالانما می باشد در کاتالوگ‌ها مشخصاتی اعم از نام، مدل، اندازه، برخی از مشخصات فنی کالا و ویژگی های دیگر آن ذکر می شود و البته کاتالوگ می تواند راهنمای خدمات نیز باشد. برای طراحی کاتالوگ این نکات کلیدی را در نظر بگیرد:

1- طراحی کاتالوگ چرا و برای چه کسانی انجام می شود؟

فراموش نکنیم با رشد تولید و خدمات در دنیای امروزه طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نیز دارای اهمیت ویژه ای شده است. درست است فضای‌های مجازی رشد کرده است و برخی کاتالوگ ها هم در فضای مجازی منتشر می شوند اما نسخه چاپی کاتالوگ را نیز نمی توان حذف یا نادیده انگاشت زیرا نسخه چاپی آن همیشه در در اختیار فروشنده بوده و می تواند برای فروش موفق‌تر از آن استفاده کند.
باید در نظر گرفت که نسخه های چاپی قابل حمل و کم حجم باشند و بتوانند خیلی مفید و زیبا کالا و خدمات ارائه شده توسط مجموعه را معرفی کنند. این کاتالوگ‌ها در نمایندگی‌ها و محیط فروشگاه‌ها تأثیر بالایی بر کیفیت فروش می گذارد.
باید به این نکته نیز توجه کنیم که طراحی کاتالوگ برای چه کسانی بیشتر انجام می شود برای مخاطبین خاص و یا مخاطبین عام بطور مثال ممکن است مخاطبین کاتالوگ محصولات شما فروشنده های عمده باشند و بنابراین اطلاعاتی که در آنها قرار می گیرد شاید برای اشخاص عام مناسب نباشد.
و یا ممکن است مخاطبین کاتالوگ شما بانوان، ورزشکاران، جوانان و... باشد، قبل از طراحی کاتالوگ باید به این نکات توجه لازم صورت گیرد.

2- طراحی کاتالوگ با طراحی بروشور اشتباه گرفته نشود.

جنبه طراحی کاتالوگ بیشتر براساس بازاریابی و تبلیغات می باشد کاتالوگ یا کالانما درواقع محصولات و خدمات یک مجموعه تولیدی را معرفی می کند و از لحاظ فنی نیز توضیح مختصری درباره آن و جایگاه آن در بازار را ارائه می دهد اما بروشورها جنبه تبلیغاتی آنها کمتر است و بیشتر حاوی اطلاعات فنی بسیار دقیق و راهنمای استفاده از محصولات می باشند.
بنابراین اختلاف این دو باید درک شود و برای هر یک طراحی خاص خود انجام شود.

3- تنظیم محتوای مناسب برای کاتالوگ

یکی از مهمترین بخش‌های کاتالوگ متن آن می باشد که با برای آن باید دقت لازم صورت گیرد و با استفاده از کارشناسان محصول و کارشناسان تبلیغات تنظیم گردد.
متن کاتالوگ باید روان و ساده نوشته شده باشد و هیچگونه پیچیدگی زبانی در آن وجود نداشته باشد.
برای اینکه متن روانی را تهیه کنید از ویراستار کمک بگیرید. از طرفی برای تهیه متن صداقت و راستگویی فراموش نشود زیرا در طولانی مدت مشتریان شما کاملاً با برند شما آشنا می شوند و در صورت اینکه صادق نبوده باشید متوجه می شوند و ممکن است از کالا و خدمات شما ناامید گردند، و بهتر است از کلمات اغراق آمیز مانند برترین، زیباترین، باکیفیت ترین و .... در متن کاتالوگ استفاده نشود.
در متن کاتالوگ برتری‌های خود را نسبت به برند رقبایتان عنوان نمایید. ممکن است کالایتان دارای برتری های کوچکی باشد به عنوان نمونه کمی وزن کمتر، ابعاد کوچکتر، فرم ظاهری دیگرو... اما هریک از اینها موجب شود که دریچه جدیدی از مشتریان را برای شما باز کند بنابراین هر چیز را باید با دقت مد نظر قرار دهید.
در نهایت سلیقه های مشتریان‌تان را مد نظر قرار دهید. برای قرار دادن تصاویر نیز باید دقت کافی صورت پذیرد و از تصاویر با کیفیت بالا استفاده شود و همچنین اگر تا کنون موفق به اخذ تقدیرنامه شده اید و یا در رقابتی با شرکت‌های همکار پیروزی داشته اید و تقدیرنامه ای دریافت کرده اید آنرا چاپ کنید.
برای تهیه عکس‌های کاتالوگ از گرافیست حرفه ای و عکاس حرفه‌ای باید کمک بگیرید. شاید شما فکر کنید که می توان با یک گوشی موبایل نیز عکس گرفت اما عکس‌های تبلیغاتی حرفه ای که در طراحی کاتالوگ استفاده می شود دارای کیفیت، نور و ترکیب‌بندی هستند که فقط یک عکاس حرفه ای می تواند آنرا انجام دهد.

4- طراحی کاتالوگ را به دست چه کسی بسپارید ؟

طراحی کاتالوگ را حتماً به دست طراح حرفه ای کاتالوگ بسپارید تا طراح بتواند نقطه نظرات و اهداف سفارش دهنده کاتالوگ را بخوبی در آن پیاده سازی کند.
ابعاد کاتالوگ نیز طراح کاتالوگ اعلام می کند. طراح کاتالوگ با توجه به متن و تعداد تصاویر، اندازه کاتالوگ را تعیین می کند.
اندازه کاتالوگ نیز به سلیقه شما که آیا می خواهید کار کلاسیک و یا فانتزی داشته باشید بستگی دارد مثلاً قطع A4، یک قطع کلاسیک متدوال می باشد و به دلیل داشتن فضای زیاد صفحه، قابلیت مانور بالا دارد.
قطع های خشتی با ابعاد 16*16 و 21*21 از انواع قطع های فانتزی هستند.

مجموعه بانی چاپ با بهره‌مندی از تیم خبره و حرفه ای در بخش طراحی خود می تواند کلیه امور مربوط به طراحی کاتالوگ شما را به عهده بگیرد. همچنین می توانید کلیه امور مربوط به چاپ کاتالوگ خود را نیز با اطمینان خاطر به مجموعه بانی چاپ بسپارید.

5- فاکتور مهم جذابیت در کاتالوگ را فراموش نکنید.

شما برای طراحی و چاپ کاتالوگ زحمت زیادی کشیده اید و متقبل هزینه شده اید بنابراین اگر کاتالوگی را که تهیه می نمایید فاقد عناصر جذاب برای مخاطب باشد مطمئن باشید که که سرنوشت شما هم مانند سایر کاتالوگ های اینچنینی سطل زباله خواهد بود.
برای اینکه میزان جذابیت کاتالوگ خود را بررسی کنید می توانید از افراد دیگر نظرخواهی کنید و درهنگامی که در حال دیدن کاتالوگ شما هستند حالات چهره آنها را بررسی نمایید.
در این خصوص توجه کنید که کاتالوگ خود را در جای مناسب و بین افراد مناسب توزیع کنید، و همچنین در طراحی کاتالوگ باید سلیقه لازم را بکار برد سلیقه و زیبایی در طراحی کاتالوگ می تواند در جذب مخاطب شما موثر باشد.
نوع فونتی که انتخاب می شود نباید خسته کننده باشد و در این خصوص با طراحتان صحبت کنید.

6- ضخامت کاغذ کاتالوگ

کاتالوگ‌ها بسته به قطع و تعداد صفحات دارای استاندارهای زیادی برای تعیین ضخامت برگه ‌های آن هستند و البته خیلی از مدیران به اشتباه فکر می کنند که هر چه ضخامت کاتالوگ بیشتر باشد کاتالوگ زیباترخواهد شد در صورتی که این یک باور اشتباه است، حتی می توان گفت در بعضی مواقع عکس مطلب صحیح می باشد.
مطلب دیگری نیز که در زمینه ضخامت کاتالوگ وجود دارد در مورد اختلاف ضخامت صفحات داخلی و جلد کاتالوگ می باشد، که در این مورد بهتر است به گرافیست خود و تجربیاتی که در این زمینه دارد اعتماد کنید.

7- کیفیت در چاپ فراموش نشود.

بعد از طراحی کاتالوگ و تصمیم گیری در مورد قطع و ضخامت و نوع ورق‌های کاتالوگ حتماً برای چاپ از مجموعه ای به کار چاپ آن مطمئن هستید استفاده کنید بعضی زمان‌ها پیش می آید که کیفیت طراحی بالا است اما چاپ از کیفیت بالا برخوردار نمی باشد و این باعث می شود که کاتالوگ نهایی کیفیت لازم را نباشد.
مجموعه بانی چاپ با داشتن سال‌ها سابقه ارزنده در چاپ و طراحی می تواند خدمات مربوط به چاپ کاتالوگ مجموعه شما را بر عهده بگیرد.

کاتالوگ هفت نکته آموزشی درباره کاتالوگ

0 نظر

برچسب ها:

دیدگاه خود را درباره این مقاله ثبت کنید