طراحی منو

فیلتر چیدمان
چیدمان بر اساس
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...
دریافت اطلاعات ...

برای داشتن یک طراحی حرفه ای منو بهتر است بجای استفاده از عکس های اینترنتی از تصاویر غذا و محصولات خود استفاده کنید. طراحی منو فقط یک لیست غذا نیست و در صورت توزیع کردن آن به عنوان منو تراکت جنبه تبلیغاتی نیز دارد. در طراحی منو لایت باکس نیز با توجه پشت نور بودن این منو طراحی آن نیز بسیار متفاوت تر با سایز طراحی های منو می باشد. قیمت های طراحی انواع منو را میتوانید با توجه به نیاز خود در بالا مشاهده و انتخاب نمائید و سپس ثبت سفارش طراحی خود را ثبت نمائید. پس از نهایی کردن سفارش طراحی خود می بایست اطلاعات و مواردی که میخواهید در منو قرارداده شود را در بخش کاربری خود در سایت بانی چاپ آپلود نمائید. پس از آماده شدن طراحی منو شما تیم طراحی بانی چاپ آن را جهت تائید برای شما ارسال خواهند کرد.

پرسش خود را مطرح نمایید در صورت تایید مدیر سایت، به آن پاسخ داده خواهد شد

به این دسته بندی امتیاز دهید

طراحی منو رستوران، فست فود، کافی شاپ

رستوران ها و فست فود ها معمولا در انتخاب منوی خود و نحوه ی طراحی منو ی خود بسیار حساس هستند چرا که منوی آن ها گویای سلیقه ی رستوران در نحوه ی ارائه خدمات به مشتریانشان هست، در طراحی منو فست فود بسیار مهم است که عکاسی حرفه ای ای داشته باشد چرا که عکس ها خود گویای غذاهای موجود در رستوران یا فست فود است. معمولا منوی لاکچری رستوران دارای جلد چرمی و طراحی کلاسیک است. اما در طراحی منو فست فود به صورت بروشور سه لتی است و عکس های غذاها در منو قرار داده می شود پس به هنگام سفارش منوی فست فود و رستوران نیاز به عکاسی غذا نیز هست که بتواند به صورت واقعی از غذاها عکس تهیه کند.

وقتی وارد صنعت رستوران، فست فود و کافی شاپ می شوید باید به این نکته توجه کنید که داشتنِ طراحی منو حرفه ای، جذاب و متناسب با استانداردهای روز دنیا، می تواند در جذب مخاطبین و افزایش فروش شما بسیار مؤثر باشد؛ زیرا با کمی پرس و جو و با استفاده از تجربه همکارانتان در این صنف متوجه خواهید شد که طراحی منوی حرفه ای برای رستوران، فست فود و کافی شاپ حتی می تواند از 10 تا 15% موجب افزایش فروش شود.
مجموعه بانی چاپ در رزومه کاری‌اش، طراحی منو لوکس و جذاب را برای بسیاری از رستوران‌ها، فست فودها، کافه‌ها، کترینگ‌ها و کافی شاپ ها در کلیه مناطق تهران دارد؛ طراحی منو در پاسداران، طراحی منو در قیطریه، طراحی منو در فرمانیه و ...جزء مواردی هستند که در پرونده کاری بانی چاپ به وفور یافت می شود. اگر می خواهید طراحی منوی حرفه ای داشته باشید به گونه ای که بر فروش شما مؤثر واقع گردد، با کارشناسان باسابقه و حرفه ای بانی چاپ از طریق شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کرده و سفارش خود را اعلام نمائید.

در ادامه می خواهیم برخی از نکات کلیدی در طراحی منو حرفه ای را در اختیار شما دوستان قرار دهیم:

نحوه طراحی منو

شاید طراحی منو در ابتدا برای شما کار سخت و یا پیچیده ای به نظر برسد اما برای این کار تنها کافی است از چند دستورالعمل پیروی کنید.
در ابتدا باید لیست منوی خود را تعیین و نهایی کنید و در این زمینه باید بررسی و تفکر لازم را انجام دهید. مثلاً اگر برای رستوان طراحی منو انجام می شود می تواند منو به بخش‌هایی مانند صبحانه، ناهار، شام، پیش غذا، دسر و بقیه موارد تقسیم بندی شود.
برای تهیه منو باید تمام سعی خود را بکنید که مشتریان خیلی راحت و سریع بتوانند به اطلاعاتی که مد نظرشان است دسترسی پیدا کنند.

تقسیم بندی در طراحی منو

بخش‌‎بندی منو باید بگونه‌ای باشد که مطابق تقسیم بندی سلیقه‌های عموم باشد؛ و مشتریان شما در صورت تمایل به سفارش موردی خاص، بتوانند آن را به راحتی در منوی شما پیدا کنند.
مثلاً در طراحی منو فست فود می توان بخشی را به انواع پیتزا، بخشی به انواع برگر و بخشی را به انواع ساندویچ و بخشی را هم به پیش غذا و انواع سالاد اختصاص داد.


مثلث طلایی در طراحی منو

در منوها بخشی به نام مثلث طلایی وجود دارد و تعریف مثلث طلایی هم به شرح زیر است:
وقتی که منو به مشتری تحویل داده می‌شود مشتریان شما بصورت غریزی و ناخودآگاه به نقاط مثلث طلایی نگاه می کنند؛ و شما هم باید در طراحی منو  خودتان این مثلث طلایی را تشخیص دهید و سپس این مکان‌ها را برای قرار دادن آیتم‌های محبوب با حاشیه سود بالا اختصاص دهید، تا بتوانید از فروش خود بیشترین بهره را ببرید.
حال این مثلث طلایی بیشتر در کدام قسمت‌ها می باشد؟

 1. وسط ِمنو
  باید گفت که بیشتر مشتریان به محض دریافت منو وسط منو را نگاه می کنند. در این مکان عالی است تا موارد ویژه خود را قرار دهید.
 2. گوشه‌ی سمت راستِ بالا در طراحی منو
  در این مکان بهتر است که غذایی اصلی رستوران‌ها آورده شود زیرا یکی از نقاط مثلث طلایی می باشد.
 3. گوشه‌ی سمت چپِ بالا در طراحی منو
  مشتریان بعد از اینکه به گوشه سمت راست نگاه کردند اصولاً نگاهی هم به گوشه سمت چپ می اندازند، بهترین گزینه برای این قسمت انواع پیش غذا می باشد زیرا حاشیه سود بالایی دارند.

تعداد صفحات مناسب برای منو

تعداد صفحات منو را تا می توانید باید کمتر کنید زیرا هرچه تعداد صفحات منو زیادتر باشد موجب گیج شدن مشتریان شما می شود، اصولاً در طراحی منو استاندارد، منو دارای دو صفحه می باشد.
بهتر است برای دسر و نوشیدنی صفحه جداگانه ای در نظر گرفته شود و در بخش غذاهای اصلی نباشد زیرا این موجب جذب کمتر مخاطبین شما می شود.
اگر رستورانی دارید که بخش ‌های اختصاصی مثلاً برای گیاه خواران دارد، بخش‌های اختصاصی به این منو اضافه گردد.


دانش روانشناسی طراحی منو

طراحی منویِ سریع و خوش‌خوان، حاوی اطلاعات لازم و سودآور جزء دغدغه های بسیاری از افرادی هست که در صنعت غذا و رستوران‎ داری فعالیت دارند و باید گفت در این زمینه اصولی نیز وجود دارد که باید در طراحی منو رعایت شود.
روانشناسی طراحی منو منجر به رسیدن به یک سری از راهکارهای مفید شده است که اگر هر رستوران، فست فود، کافه و ...آنرا رعایت کند موجب برداشتن گامی بسوی سودآوری می شود؛ و از طرفی رضایت بیشتر مشتریانش را نیز در بر دارد.

برخی از اصطلاحات موجود در منو

غذاهایی که در منو لیست می شوند در تقسیم بندی زیر جای می گیرند:

 1. ستاره ها
  غذاهایی که دارای سود بالا و سفارش بالا می باشند؛ و طراحی منو باید بگونه ای باشد که ستاره ها را به رخ بکشد.
 2. معماها
  غذاهایی که دارای سود زیاد و اما سفارش کم هستند؛ و باید معماها را بهبود بخشید تا فروش آن نیز افزایش پیدا کند.
 3. زحمت‌کشان
  غذاهای که دارای سفارش بالا و سود کم هستند؛ باید این نوع غذاها را نگه داشت زیرا تضمین فروش کل مجموعه را در پی دارد.
 4. دردسرها
  این نوع غذاها همانطور که از اسم آن مشخص است سود و سفارش کم دارند؛ که یا باید اصلاح گردند و یا باید کلاً حذف شوند.

قبل از اینکه اقدام به طراحی منو کنید باید اطلاعات غذاهای رستوران، فست فود، کافه و ... خود را گردآوری نمائید و دسته هر یک را مشخص کنید تا بتوانید طراحی منوی حرفه ای داشته باشید.

چند نکته جالب در طراحی منو

-در طراحی منو نباید از سمبل‌های پول مانند $ استفاده شود زیرا حس خوبی را به مشتری القاء نمی کند. رستوران‌دارها باید به نوعی مشتریان خود را به سفارش غذاهای پرسودتر تشویق کنند.
-سعی کنید خورده قیمت غذا در طراحی منو رستوران عدد 900 تومان نباشد زیرا باز ممکن است حس خوبی به مشتریان ندهد. البته بیشتر رستوران‌داران قیمت های خود را رند و بدون خرده در نظر می گیرند.
-سعی کنید از واژه هایی که در طراحی منو استفاده کنید که اشتهای مخاطب شما را تحریک نماید.  واژه‌هایی مانند ایتالیایی یا توسکانی می تواند این حس را برای منوی شما بوجود آورند. رعایت همین یک موضوع می تواند درصد قابل توجهی بر روی فروش تأثیر مثبت ایجاد کند.
-در طراحی منو در قسمتی که می خواهید غذاهای با قیمت متوسط را قرار دهید ایده خوبی است که آنها در کنار لیست غذاهای گران قیمت قرار دهید تا قیمت غذاهای متوسط، مناسب به نظر آید.
-می توانید در طراحی منو، بخشی را که دارای غذاهای خاص می باشد با حروف درشت و یا رنگی متفاوت متمایز کنید.
-برای بخش غذاهای تند می توانید از تصویر کوچک فلفل چیلی استفاده نماید و یا برای غذاهای مخصوص گیاه‌خوارن ار تصویر کوچک برخی از گیاهان استفاده نمائید.
-برای اینکه سود بیشتر عاید شود طراحی منو باید بگونه ای باشد که مشتریان به خرید مواردی مانند بشقاب سرآشپز، دریایی و ... که دارای حاشیه سود بالا هستند ترغیب شوند. این گونه تکنیک‌ها مخصوصاً زمانی مؤثر واقع می شود که گروهی به رستوران مراجعه می کنند و نمی توانند تصمیم بگیرند که کدام غذا خوشمزه‌تر است و در نهایت این دودل بودن منجر به انتخاب غذای سفارش شدۀ شما با حاشیه سود بالا می شود.
-این نکته جالب نیز می گوییم گرچه به طراحی منو مرتبط نمی شود، در رستوران‌تان بهتر است از موسیقی ارکسترال و کلاسیک استفاده کنید به این دلیل که هم اشتهای مشتریان شما را باز می کند و هم حس مرفهین را پیدا کرده و راحت‌تر برای غذایشان هزینه می کنند در صورتی که موسیقی پاپ ممکن است موجب گردد که هزینه ای که مشتریان شما برای غذا در نظرگرفته اند مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.

سبک‌های متداول در طراحی منو

طراحی منو مدرن

این نوع طراحی منو خیلی بستگی به نوع کار شما دارد اما اصولاً در این نوع طراحی منوها براق می باشند و دارای طرح‌های جالب، تصاویر جذاب و خاص و فونت‌های شیک می باشند اما در آنها تصاویر کمی استفاده می شود.


طراحی منو لوکس

منوهای لوکس اصولاً دارای اندازه کوتاه هستند و در آن فقط چند صفحه و تعداد تصاویر کم وجود دارد و از قلمی خاص و شیک استفاده می گردد.


طراحی منو نوستالژیک

طراحی منو نوستالژیک به صورتی است از سبک قدیمی پیروی می کند و همچنین از چند تصویر در صفحه استفاده می شود و ممکن است از فونت بزرگتر برای خوانایی بیشتر استفاده شود. طرفداران این نوع منو بیشتر در میان افراد سالخورده تر می باشد.  


طراحی منو جذاب

در طراحی منو جذاب اصولاً از تعداد عکس‌های زیاد و رنگ‌بندی روشن استفاده می شود تا توجه کودکان به آن جلب شود و از فونت‌های درشت نیز استفاده می شود اینگونه منوها مناسب با مکان‌های خانوادگی می باشد. 


انتخاب تصاویر در طراحی منو

تصاویری که در طراحی منو استفاده می شود تا حد امکان باید واقعی باشند یعنی همان غذایی و همان نوشیدنی یا دسر و یا ... باشد که در حال ارائه می باشید و یک تصویر خیالی نباشد؛ و همچنین توضیحات لازم در مورد هر یک از اجزای منو صحیح نوشته شود طوری که بتواند هم ذائقه مشتریان شما را تحریک کند و هم مشتریان بتوانند طبق سلیقه و رژیم غذایی خاصی که تعقیب می کنند انتخاب خود را انجام دهد.
تصویرهایی که در منو قرار می دهید حتماً باید کیفیت مناسب داشته باشد.

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی منوی جذاب

رنگ‌هایی که در طراحی انواع منو استفاده می شوند بیانگر خیلی چیزها می توانند باشند بنابراین در رنگ‌بندی آن باید دقت لازم شود.
مثلاً رنگ‌های روشن مانند زرد، نارنجی و قرمز اشتهای مشتری را زیاد می کند زیرا مهیج هستند و شاید برایتان جالب باشید که بدانید رنگ‌هایی مانند آبی یا بنفش موجب می شود که مشتریان شما گرسنه تر شوند.
این نوع رنگ‌بندی باید با نام تجاری شما نیز همخوانی داشته باشد.

فونت و یا تایپوگرافی در طراحی منوی خلاقانه

شما می توانید برای نام غذاها از فونت‌های بزرگتر تا 14 نقطه استفاده کنید البته در اینجا از تایپوگرافی هم برای جذابیت بیشتر می توانید استفاده کنید.
برای توضیحات باید از فونت‌های کوچکتر و تا 12 نقطه استفاده می شود.
مواردی که دارای سود بالاتر هستند بهتر است در طراحی منو از قلم‌های جسورانه و متضاد استفاده کنید مثلاً می توانید رنگ قلم را عوض کرده و به نوعی انتخاب کنید که موجب شود از رنگ زمینه کنده شود.

توضیحات در طراحی منو 

برای هر مورد در منو بهتر است توضیحاتی در مورد مواد تشکیل دهنده آن داده شود اما اصولاً تصویر خود می تواند بهترین توضیح باشد.

قیمت در منو

در طراحی منو اینکه بخواهید قیمت را از پایین به بالا لیست کنید اصلاً کار حرفه‌ای نمی باشد و بهترین کار این است که غذای های مهم و خوشمزه خود را در صدر هر دسته مورد نظر قرار دهید. اما امروزه در طراحی منو به علت چاپ منو در تعداد بالا قیمت کمتر درج می شود چرا که مدام قیمت ها متغییر می یابد پس قرار دادن قیمت در منوها کار هزینه بری است.