عنوان

متن پیام

طراحی کاتالوگ

هر چه لی اوت یا صفحه بندی و صفحه چینی کاتالوگ شما قویتر باشد و طراحی کاتالوگ حرفه ای تر داشته باشید دیدن و مطالعه کاتالوگ شما برای مخاطبتان جذاب تر می شود. در طراحی یک کاتالوگ معمولا با توجه به تعداد محصول و تنوع محصول و حجم اطلاعات محصول شما به ترتیب صفحات و ابعاد و نوع طراحی انتخاب می شود، هرچقدر تعداد محصول شما برای معرفی در یک کاتالوگ بیشتر باشد به طبع تعداد صفحات کاتالوگتان افزایش می یابد و ابعاد آن بزرگتر در نظر گرفته می شود، عکاسی در طراحی کاتالوگ نقش ویژه ای دارد و به عنوان یکی از اجزای اصلی کاتالوگ بایستی عکس های با کیفیت بالا را برای طراحی در نظر بگیریم و چه بسا یک عکاس برای محصولاتمان استخدام نماییم تا بتواند با عکس های قویتر کیفیت بالاتر و طراحی قویتری به کاتالوگ ما ببخشد. معمولا در طراحی کاتالوگ دکوراسیون و طراحی کاتالوگ محصول مانند مبلمان و ژورنال از عکاسی بیشتر اسفاده می شود.

طراحی کاتالوگ به صورت طراحی کاتالوگ با کورل و طراحی کاتالوگ با ایندیزاین یا در محیط فتوشاپ است که با توجه به مهارت طراح و نیاز مشتری در هر سه این نرم افزارها این امرامکانپذیر است.

طراحی کاتالوگ بر اساس  ابعاد، تعداد صفحات و نوع چاپ دیحیتال یا چاپ افست کاتالوگ انجام می شود. طراحی کاتالوگ در انواع مدل طراحی کاتالوگ حرفه ای ، فوری، صنعتی یا طراحی کاتالوگ لوکس انجام می شود.

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ بیشتر در زمینه های بازاریابی و فروش مورد استفاده قرار می گیرد. کاتالوگ‌ها ابزار فروش بسیار قدرتمندی هستند که نقش مؤثری در فروش و بازاریابی برای محصولات و خدمات شما دارند. فروشنده های هر مجموعه برای اینکه بتوانند کار خود را راحت‌تر و با کیفیت‌تر ارائه دهند بهتر است که از کاتالوگ ها بصورت دائم و همراه خود استفاده ببرند.
طراحی کاتالوگ حرفه ای در جهت توسعه فروش و معرفی محصولات و خدمات هر شرکت نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. برای طراحی کاتالوگ صنعتی و حرفه ای داشتن مهارت و تجربه کافیِ گرافیست از اولویت های مهم است و قبل از شروع طراحی کاتالوگ باید صحبت‌های لازم در زمینه اهداف طراحی کاتالوگ انجام شود تا طبق برنامه طراحی کاتالوگ صورت پذیرد.
کاتالوگ پلی ارتباطی بین مشتریان و صاحبین کسب و کارها و معرفی کننده محصولات و خدمات شرکت‌ها می باشند و از آنجا کاتالوگ‌ها سبک و قابل حمل هستند می توانند که مدام در اختیار مسئولین فروش یا روابط عمومی هر مجموعه ای قرار گیرند تا به عنوان ابزاری قدرتمند در خدمت فروش و بازاریابی باشند.
کاتالوگ‌ها به طور معمول در دو بخش طراحی کاتالوگ صنعتی و طراحی کاتالوگ تبلیغاتی طراحی می شوند. در طراحی کاتالوگ برخلاف طراحی بروشور از اطلاعات ریز استفاده نمی شود و بیشتر با رویکرد کلی گویی و عرضه اطلاعات اولیه و معرفی اولیه محصول و یا خدمات به مخاطب طراحی و تولید می شود. کاتالوگ یکی از ابزارهای ارتباطی و تبلیغاتی است که معمولاً با عرضه اطلاعات هویتی برند نظیر تاریخچه شرکت، سیاست‌گذاری های کاری، اهداف و .... شروع شده و در ادامه در صورت محصول محور بودن در طراحی کاتالوگ به معرفی کلی و مشخصات کلی محصولات پرداخته و  اگر شرکت مورد نظر خدمات محور باشد به معرفی این خدمات به شکل کلی و با رویکرد جذب مخاطب طراحی و عرضه می شود.

در طراحی کاتالوگ لوکس یا لاکچری استفاده از عکس ها و رنگ های خاص همراه با صفحه چینی و صفحه آرایی خاص موجب تفاوت ظاهری کاتالوگ ها با انواع کاتالوگ های صنعتی و تجاری می گردد. در طراحی کاتالوگ لوکس خلاقیت طراح در کنار استفاده از عکس های با کیفیت به علاوه ظرفیت های واحد چاپ جهت تولید کاتالوگی با شکل ظاهری خاص  و رنگ هایی متفاوت نظیر طلایی ، نقره ای ، متالایز و خدمات پس از چاپ مانند طلاکوب ، یووی موضعی یا انواع سلفون های خصا مانند شنی و ... در نهایت منجر به تولید کاتالوگ خاص می گردد.شاید تصور کنید طراحی کاتالوگ لوکس بیشتر در مورد محصولاتی مانند جواهرات و زیور آلات و محصولات گران قیمت طراحی و تولید می گردد اما اینگونه نیست و از یک طراحی لوکس می توان در تمامی محصولات یا خدمات استفاده نمود و به شیوه ای منحصر به فرد آن محصول یا خدمات را به مخاطبان معرفی نمود.

جهت مشاهده توضیحات تکمیلی و سفارش بر روی هر یک از صفحات کلیک کنید.

TELEGRAM WhatsAppinstagram

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی کاتالوگ کلیک نمایید

به علت استفاده کاتالوگ در قرارها و جلسات تجاری ظاهر و پرستیژ آن اهمیت زیادی دارد. طراحی و چاپ کاتالوگ به شکلی باید باشد که در عین حال که شکیل و زیبایی را بوجود آورد می بایست با رویکرد تبلیغاتی و مطابق با استراتژی های تبلیغاتی شرکت ها طراحی شود. تا به این شکل همراه با ارائه و معرفی محصولات و یا خدمات با فرمتی جذاب به وجه شرکت و برند نیز کمک کند. همچنین کاتالوگ های طراحی شده را می توان بصورت دیجیتال با فرمت های قابل ارسال طراحی نمود. طراحی کاتالوگ دیجیتال تفاوت چندانی با طراحی کاتالوگ چاپی ندارد و حتی می توان در طراحی کاتالوگ های چاپی پس از اتمام طراحی نسخه دیجیتال آن کاتالوگ را نیز در اختیار داشته باشید.

طراحی کاتالوگ دیجیتال با توجه به اینکه پس از پایان طراحی بلافاصله قابل استفاده و ارائه به مخاطبان هستند و به دلیل حذف پروسه چاپی بسیار مقرون به صرفه تر و در دسترس تر هستند. البته باید به این موضوع توجه داشت که شکل فیزیکی کاتالوگ ها یعنی کاتالوگ های چاپی از عملکرد بهتری در دید مشتریان برخوردار است و استفاده از آنها برای عموم مشتریان راحت تر و در دسترس تر می باشد.

تاریخچه کلی کاتالوگ

از سالهای گذشته، کاتالوگ ها بخش حیاتی از خرید و فروش محصول و یا معرفی خدمات بوده اند. جالب است بدانید که اوّلین کاتالوگ در حدود قرون وسطی در ونیز منتشر گردید. پس از اختراع ماشین چاپ، شخصی به نام مانوتیوس در سال 1495 شرکت خود را با نام Aldine Press را در ونیز تأسیس کرد.
او با استفاده از اختراع ماشین چاپ، توانست بسیاری از کتاب های کلاسیک یونانی و لاتین را به طور مؤثر منتشر کند و درسال 1498 برای معرفی کتابها از کاتالوگ کمک گرفت. این کاتالوگ شامل فهرستی از کتاب‌های در دسترس برای فروش در نمایشگاه بود. بسیاری از مردم بنجامین فرانکلین را می­‌شناسند. او یک چاپخانه دار، نویسنده، طنز نویس، سیاستمدار بود. به او دانشمند همه چیز دان هم می­‌گویند. او در سن 23 سالگی با انتشار روزنامه پنسیلوانیا گازت به یک روزنامه دار و چاپخانه دار موفق تبدیل شد. او هم از جمله کسانی  بود که کاتالوگی برای کتابهای ارزشمند ساخت. به مرور زمان کاتالوگ­‌ها به شکل های مختلف استفاده شد مثلاً برای محصولات کریسمس. تأثیر کاتالوگ ها از همان زمان بر روی فروش محصولات و خدمات به وضوح آشکار گردید و رفته رفته با استقبال زیادی روبه رو شد. امروزه کاتالوگ را به عنوان یک ابزار استاندارد جهت بهبود فرآیند فروش و بازاریابی می‌­شناسیم. 

از کاتالوگ های خود ابزار فروش قدرتمند بسازید!

نمونه طراحی کاتالوگ

مجموعه بانی چاپ به دلیل اینکه سالیان متمادی در زمینه طراحی، چاپ و تبلیغات دارای سابقه و تجربه کاریِ مفید و پرثمر می باشد، نمونه طراحی کاتالوگ ‌های بیشماری را در آرشیو کاری خود دارد که شما می توانید جهت مشاهده نمونه طراحی کاتالوگ به گالری بانی چاپ که در سایت موجود است مراجعه کنید.
اما باید بدانید برای طراحی کاتالوگ می بایست تم ست اداری در آن رعایت گردد و رنگ‌بندی سازمانی در آن استفاده شود. همانطور که اشاره شد کاتالوگ‌ها ابزار قدرتمند فروش و بازاریابی هستند و باید در سطح طراحی مناسب طراحی شوند.
کاتالوگ‌ یا کالانما از این جهت دارای اهمیت می باشد که ابزار فروش و بازاریابی قابل حمل و قدرتمندی هست که کالاها و خدمات هر کسب و کار را همراه با تصاویر و مشخصات فنی معرفی می کند و موجب می شود کارفروشندگان بسیار راحت‌تر گردد و از طرفی می تواند همیشه همراه فروشندگان باشد و حتی در پاره از مواقع نقش فروشندگان را حذف می کند و خود می تواند همچون کارشناسان فروش رفتار کرده و به تنهایی موجب فروش محصولات و خدمات می شوند. در بخش نمونه طراحی کاتالوگ می توانید از نمونه های طراحی شده توسط تیم طراحی بانی چاپ دیدن فرمایید و با توجه به نوع طراحی کاتالوگ های مختلف مناسب ترین سطح طراحی را برای معرفی کالا یا خدمات خود جهت طراحی کاتالوگ انتخاب فرمایید.


نمونه طراحی کاتالوگ حرفه ای

همانطور که گفتیم طراحی کاتالوگ حرفه‌ای و البته چاپ با کیفیت کاتالوگ می تواند نقش بسیار مؤثری را در افزایش سطح فروش کسب و کارها داشته باشد. 
طراحی کاتالوگ حرفه ای می تواند منجر به فروش گردد و برای اینکار حتماً باید از طراحان با سابقه و حرفه ای در اینکار بهره برد.
طراحی کاتالوگ حرفه ای باید بگونه ای باشد که مخاطبین شما را با همان دید اول جذب نماید. در این حالت کاتالوگ حرفه ای برند شما می تواند تأثیر زیادی بگذارد. از طرفی ممکن است کاتالوگ‌ها برای مدت طولانی در نزد مخاطبین شما باقی بمانند و آنها بعد گذشتن مدتی به کاتالوگ مجموعۀ شما مراجعه نمایند؛ هرچه دقت بیشتری در طراحی کاتالوگ حرفه ای بکار گرفته شود مسلماً در طول زمان نتیجه بهتری در فروش و میزان مراجعه افراد به کاتالوگ شما عاید مجموعه شما خواهد شد.
مواردی که در طراحی کاتالوگ حرفه ای باید لحاظ شود استفاده از بهترین تصاویری است که می خواهید در آن کاتالوگ استفاده نمائید. تصاویری که می خواهید از محصولات در داخل کاتالوگ ها بیاورید باید از نوع بهترین کیفیت و زیبایی باشد و تا جایی که امکان دارد از عکاسی صنعتی برای اینکار استفاده نمائید. استفاده از تصاویر حرفه ای که توسط عکاسی صنعتی تهیه شده موجب بالا رفتن سطح کاتالوگ و در نتیجه بازار پسندی محصولات یا خدمات شما می گردد.زیرا تعداد زیادی از مشتریان بالقوه شما هستندکه ممکن است با مشاهده این تصاویر تصمیم به خریداری کالا و خدمات شما بگیرند. بنابراین باید از این فرصت نهایت استفاده را برده و عکسهایی را در اختیار مخاطبین خود قرار دهید که بتواند آنها را جذب نماید.
باید بگوییم که تیم طراحی بانی چاپ دارای تجربه لازم در طراحی کاتالوگ حرفه ای می باشد و نمونه طراحی کاتالوگ حرفه ای بسیاری را در آرشیو کاری خود دارد شما می توانید نمونه طراحی کاتالوگ حرفه ای مجموعه بانی چاپ را در گالری نمونه کارها مشاهده نمایید.

طراحی کاتالوگ فوری

در مواقی که نیازمند آن هستید که سریع تر از زمان های معمول جهت  طراحی یک کاتالوگ را در اختیار داشته باشید می توانید با سفارش طراحی کاتالوگ فوری بسیار سریع تر از زمان معمول تیم طراحی ما طراحی کاتالوگ را در اختیار شما قررار می دهد. طراحی فوری کاتالوگ در دو سطح طراحی حرفه ای فوری کاتالوگ و طراحی قالب آماده کاتالوگ در دسترس است.

در طراحی حرفه ای فوری کاتالوگ شما دقیقا مثل یک کاتالوگ حرفه ای طراحی می گردد اما به جای آنکه این پروسه توسط یک طراح انجام گردد توسط چند طراح و بصورت هم زمان انجام می شود. خروجی طراحی در این شکل از طراحی کاملا قابل قبول و حرفه ای است و مراحل کاری تفاوتی با طراحی حرفه کاتالوگ بدون قید فوریت ندارد.

شکل دیگر فوریت در طراحی استفاده از قالب های آماده در طراحی کاتالوگ شما است. قالب های آماده  بسیاری از کاتالوگ های گوناگون در آرشیو بانی چاپ موجود است. طراحان ما با بررسی اطلاعات شما چند نمونه از این قالب های آماده را برای شما ارسال می کنند و شما با انتخاب یکی از این قالب ها می توانید در سریع ترین زمان ممکن یک کاتالوگ با ظاهری قابل قبول در اختیار داشته باشید. البته باید به این موضوع توجه داشت که امکان تغییرات در قالب های آماده بسیار محدود است و تنها ویرایشات به تغییر رنگ و اندازه ها محدود می گردد.

البته باید به این نکته توجه داشت جهت سفارش طراحی فوری کاتالوگ اطلاعات کاتالوگ در مرحله ثبت سفارش در اختیار طراحان قرار گیرد پس لازمه سفارش طراحی فوری کاتالوگ تکمیل دیتای ارائه شده در کاتالوگ قبل از ثبت سفارش می باشد. بدیهی است زمان تحویل طرح در طراحی فوری تنها بعد از بررسی اطلاعات کاتالوگ قابل اعلام است .

گالری نمونه کارها

کاتالوگ و اهمیت طراحی کاتالوگ

یک کاتالوگ درست شبیه به یک لوگو یا کارت ویزیت سازمان شماست که ابزاری در جهت شناسایی و تحکیم  اطلاعات برند شما می باشد. طراحی کاتالوگ از دو جنبه کارایی و جذابیت باید مورد پسند باشد. کارایی یعنی به راحتی محصول شما حکم یک مشاور را داشته باشد و همچنین جذابیت یعنی از لحاظ نوع کاغذ، دیزاین، کاور مناسب را داشته باشد. کاتالوگ ها به طور کلی به دو دسته چاپی و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. در این میان کاتالوگ های چاپی به عنوان یکی از بهترین ابزارهای فروش هستند و دارای چهار مزیت بخصوص هستند:

درمعرض نمایش گذاشتن دائمی برند: کاتالوگ یک کالا فیزیکی است که معمولاً روی میز گذاشته می­‌شود، پس به آسانی و به سهولت در دسترس و دید است. یکی از قوانین تبلیغات، در معرض دید بودن برند شماست و کاتالوگ­‌ها هم به عنوان یک ابزار فیزیکی می‌­توانند این کار را برای شما انجام دهند.

آسان بودن کار برای کاربر: یک کاتالوگ چاپی به راحتی قابل دسترس است و می‌­تواند با همه مردم با هر سنی ارتباط برقرار کند که در اصطلاح زبان انگلیسی به آن یوزرفرندلی می‌­گویند. برای درک بهتر، ما مجبوریم این موضوع را با کاتالوگ دیجیتال مقایسه کنیم. بیاییم به این موضوع فکر کنیم که چطوری شما یک آیتم را در کاتالوگ های آنلاین سرچ می­‌کنید. ابتدا شما به اتصال اینترنت مناسب احتیاج دارید. سپس شما مجبورید اطلاعاتی که نیاز دارید را پیدا کنید، اگر خوش شانس باشید روی آن یک لیستی وجود دارد و شما با یک کلیک مستقیم به مطلب دلخواه‌تان راهنمایی می­‌شوید ولی در غیر این صورت آنقدر به پایین صفحه یا در صفحات مختلف بروید تا محصول را پیدا کنید. اما در کاتالوگ های چاپی اینقدر دردسر نخواهید داشت و میان آپشن ها سردرگم نمی­ مانید.

قابلیت خواندن و درک مطلب: آیا شما تا به حال یک کاتالوگ دیجیتال را روی آیپد امتحان کردید؟ اگر شما روی مکان اشتباهی کلیک کنید ناگهان صفحه دیگری برای شما باز خواهد شد. شاید این اتفاق زمانی که دارید با مشتری صحبت می­ کنید برای شما اتفاق بیافتد. در هر صورت یک ریسک محسوب می شود شما برای نشان دادن یک تصویر گاهی نیاز به زوم کردن و زوم اوت دارید. در یک جلسه رسمی ممکن است وقت شما برای این اشتباهات کوچک به هدر برود و بودنتان نیز زیر سوال برود.

جستجوی سریع : یک کاتالوگ چاپی به شما اجازه می‌­دهد که یک بوک مارک یا نشانه ای لای آن بگذارید. پس به راحتی می‌توانید به صفحه مورد نظر بازگردید و صفحه را در ثانیه ای پیدا کنید.

به طور کلی، کاتالوگ ها اعم از چاپی و دیجیتال قادرند همه بخش‌ها را به صورت سازمان یافته و به شیوه ای سیستماتیک جمع آوری کنند و آیینه اطلاعات شما باشند. برخی از فروشگاه ها لیستی از محصولاتی که می‌توانند به فروش برسانند را جمع آوری می‌کنند، که با تصاویر محصول و متن در هم آمیخته شده و طراح آن را با یک حالت گرافیکی خاص ارائه می‌­کند و در نهایت به شکل یک کتابچه کوچک مورد استفاده قرار می­‌گیرد. این همان چیزی است که ما به آن کاتالوگ می­‌گوییم.

کاتالوگ ها ابزاری ارتباطی میان صاحبان مشاغل و مصرف کننده هستند، ابزاری که می توانند با مخاطب از طریق متن، اشکال هندسی، رنگها، فرم ها، تصاویر، و شکل ظاهری سخن بگویند. کارشناسان فروش همیشه نمی­‌توانند در هر زمانی و در هر مکانی حضور داشته باشند. با داشتن یک کاتالوگ منحصر به فرد و خلاقانه می‌توانید فاصله های میان مخاطب و کسب و کارتان را کم و در زمان نیز صرفه جویی کنید. کاتالوگ ها نماینده شما و شرکت شما در جای جای دنیا خواهند بود. گاهی نیز این ابزار به کمک کارشناسان فروش می­آید و در تفهیم معانی به آن ها کمک می­‌کند. پس هم می‌تواند بطور مستقل عمل کند و هم بصورت ابزاری یاری دهنده در کنار مشاوران فروش باشد. به عبارتی طراحی کاتالوگ یک سرمایه گذاری در بخش بازاریابی است.

به کاتالوگ، کالانما یا کتابچه راهنما هم می گویند. این سند چاپی یا الکترونیکی، جنبه تجاری، بازاریابی و جذب مخاطب را دارد. کاتالوگ ها ابزار فروش قوی و هوشمندانه در کسب و کار هستند، مصرف کننده می‌­تواند با دیدن یک آیتم، آن را مستقیما با گرفتن یک تماس یا به صورت آنلاین سفارش دهد. باید توجه کنید که یک کاتالوگ، بخشی از هویت بصری یک شرکت است و بخش قابل مشاهده ای که شما تصمیم می‌­گیرید چطور محصولات خود را به نمایش بگذارید. نکته کلیدی در یک کاتالوگ خوب و ثمربخش، طراحی و مناسب است. به گونه ای که مخاطب با دیدن کاتالوگ موضوع فعالیت و جزئیات آن را متوجه می‌­شود و به سفارش دادن و یا گرفتن اطلاعات بیشتر، راغب می­‌شود.

مزایای استفاده از کاتالوگ

کاتالوگ ها جز روش‌های آفلاین تبلیغاتی هستند که طراحی در آن نقش مؤثر دارد. شما با داشتن یک کاتالوگ تبلیغاتی مؤثر، تعداد دورریزها را توسط مخاطبین کم خواهید کرد. زیرا هرچقدر کاتالوگ شما بی‌­کیفیت و بدون محتوا باشد امکان دور ریختن آن در بین مخاطبین بیشتر می­‌شود. با مشاوره از کارشناسان طراحی در مجموعه بانی چاپ می­‌توانید طرح و نقش موثرتری را انتخاب و از طرح های خلاقانه مجموعه بهره مند شوید. کاتالوگ ها بسیار شبیه به کارت ویزیت و لوگو سازمانی شما هستند آن هم جزئی از هویت بصری سازمان شما را شکل می­‌دهند. برای اطلاعات بیشتر درباره هویت بصری مقاله طراحی لوگو را بخوانید.

 • جذب مشتریان بالقوه و فروش بالا بخصوص در کسب و کارهای کوچک
 • نشان دادن کل محصولات در یک قالب به همراه عکس های مفید و جالب
 • اختصاصی بودن کاتالوگ برای محصولات شما نسبت به سایر روش های تبلیغاتی
 • کاهش وقت برای صحبت تلفنی و یا حضوری
 • امکان انتشار بصورت نامحدود در میان مخاطبین مثلا در نمایشگاه­ها و ایونت­ها
 • بازاریابی موثر با استفاده از کاتالوگ در کنار سایر ابزارهای تبلیغاتی
 • استفاده از تصاویر با کیفیت بالا و طراحی اختصاصی برای کسب و کارتان
 • امکان ارائه کل محتوا به صورت کد­بندی شده و درنتیجه بازدهی بیشتر
 • کاتالوگ ها بیانگر هدف، دیدگاه، آرمان­های یک کسب و کارند
 • استفاده از طرح های خلاقانه و رشد بیشتر مخاطب نسبت به رقبا
 • ارسال سریع و راحت آن چه بصورت چاپی و چه الکترونیکی بعد از صحبت با مشاوران
 • مطالعه آسان­تر و راحت‌­تر کاتالوگ های چاپی نسبت به سایر روش‌های آنلاین
 • اشتراک­ گذاری آسان با دوستان و خانواده

با توجه به مزایای استفاده از کاتالوگ باید توجه داشته باشید که کیفیت طراحی، محتوای متون، تصاویر و همچنین کیفیت چاپ و نوع کاغذ و غیره از جمله عوامل کلیدی در تأثیر کاتالوگ بر مشتریان شما می­‌باشد. با انتخابی آگاهانه می‌توانید شاهد پیشرفت در کسب و کار خود باشید.

تفاوت کاتالوگ و بروشور

بروشور و کاتالوگ هر دو نماینده یک شرکت هستند بروشور واژه ای فرانسوی است به معنی دوختن است و  یک سند کوتاه چاپی می باشد، اما در کاتالوگ ما با یک سند بلند به صورت کتابچه ­ای مواجه هستیم که تمامی محصولات در آن کد­بندی و دسته بندی شده اند. از آیتم بروشور می ­توان برای معرفی یک محصول جدید استفاده کرد اما در کاتالوگ می­ توان تمامی محصولات را تعریف و ویژگی آن ها را بیان کرد. در استاندارد جهانی، کاتالوگ را ابزار فروش و بروشور را ابزار اطلاع رسانی معرفی کرده ­اند. یعنی ما در طراحی بروشور با متن بیشتر و تصاویر کمتر رو به رو هستیم  اما در طراحی کاتالوگ محصولات  و خدمات را به صورت کلی معرفی می­ کنیم و بیشتر از تصاویر و هنرگرافیک استفاده می­ کنیم درنتیجه کاتالوگ ها ظاهر گرافیکی قوی تری خواهند داشت. در کشور ما به اشتباه فکر می کنند اساس آنچه ما کاتالوگ یا بروشور می خوانیم تعداد صفحات آن است ولی این قصه ای اشتباه است. بطور مثال دفترچه راهنمای یک تلویزیون را در نظر بگیرید. این ابزار جهت اطلاع رسانی شماست و تمام اطلاعات را یکجا به شما می دهد، پس ابزاری اطلاعاتی است و پس از فروش در اختیار شما قرارداده شده و می تواند در صفحات زیادی نیز چاپ گردد و در ابزار استاندارد جهانی بروشور محصول خوانده می شود. بصورت کلی می توان گفت طراحی بروشور و کاتالوگ گرچه از یک خانواده هستند اما با توجه به تفاوت های ذکر شده می بایست نسبت به اطلاعاتی که قرار است توسط این محصولات به مشتریان ارائه دهیم یکی از این محصولات را انتخاب و در دسترس مخاطبان قرار دهیم.

تفاوت کاتالوگ و مجله

مجله نشریه ای دوره ای است که به موضوعات خاصی می پردازد و اغلب به صورت انتشارات رسمی یا نیمه رسمی برای گروه مخاطب خاص منتشر می شود. مجله معمولاً به صورت شماره ها یا جزوه های پیاپی با فاصله زمان منظم برای مدت نامحدود منتشر می شود و حاوی مقالات و اطلاعات مفید، علمی و کاربردی درباره موضوع های گوناگون است. هدف از مجلات بالا بردن آگاهی های تخصصی مخاطبان در زمینه های گوناگون است. اطلاعات مورد استفاده در مجله به دلیل بار فنی و علمی توسط کارشناسان و متخصصین تهیه می گردد و طراحی مجله صرفا به طراحی جلد و صفحه چینی و صفحه آرایی صفحات داخلی محدود می گردد. البته طراحان گرافیک در طراحی مجله با بکارگیری از رنگ ها ، گرافیک و فونت های مختلف همچنین نحوه چیدمان متون و تصاویر مورد استفاده زیبایی ظاهری یک مجله را تعیین می کنند و موجب می گردند اطلاعات درج شده در مجله برای مخاطبان قابل درک گردد.

کاتالوگ ها و مجلات گرچه هردو ظاهر فیزیکی یکسان دارند و هردوی آنها از متون ، تصاویر، جداول ، نمودارها و ... تشکیل شده اند اما محتوای این دو محصول کاملا متفاوت است. اطلاعات درج شده در کاتالوگ ها بیشتر جنبه بازاریابی و اطلاع رسانی خدماتی است اما اطلاعات مجلات علمی، فنی و کارشناسی است. این موضوع باعث می شود طراحی مجله با کاتالوگ تفاوت های بسیاری داشته باشد. در طراحی مجله هر مقاله و یا هر فصل می تواند با سبکی خاص و با توجه به موضوع مطرح شده طراحی گردد. تصاویر مورد استفاده در مجلات می توانند بار علمی و یا فنی خاصی داشته باشند و یا حتی به عنوان عکس تزئینی استفاده گردند. اما در طراحی کاتالوگ ها عکس های خاص صنعتی و مختص همان مجموعه با متون توضیحی در مورد آن کالا یا خدمات ارائه می گردد.

طراحی جلد و صفحات

منظور از جلد یا  رویه، همان لایه نگهدارنده و محافظ کاتالوگ است .طراحان با استفاده از دانش و هنر، برای کاتالوگ ها رویه های جذاب و زیبا خلق می کنند که بی تاثیر در فروش یا معرفی کالا و خدمات شما نیست.

طراحی کاتالوگ از دو بخش طراحی جلد کاتالوگ و طراحی صفحات داخلی کاتالوگ تشکیل شده است. طراحی جلد کاتالوگ را می توان امهم ترین بخش در طراحی کاتالوگ ها برشمرد. طراحی جلد کاتالوگ شما باید مخاطبان شما را بی درنگ به سوی کسب و کار، خدمات و یا اطلاعات شما هدایت نماید . طراحی جلد کاتالوگ باید به گونه ای باشد که نه تنها بیانگر اطلاعات ارائه شده در کاتالوگ باشد بلکه برای مخاطبان شما چشم نواز و فرای آن به یاد ماندنی هم باشد .

در کل می توان گفت طراحی جلد کاتالوگ به نوعی لباس کاتالوگ شماست و معمولا در چاپ سعی می شود از کاغذ هایی با گرماژ بالا نسبت به صفحات داخلی استفاده شود تا به نوعی نگهدارنده خوبی برای صفحات داخلی باشد. طراحی ها همیشه نسبت به زمینه کاری شما انجام می شود و تقدیم حضورتان می گردد و در صورتی که قابل پسند شما نباشد تا جایی که به سلیقه شما نزدیک شود، ویرایش می گردد.

طراحی صفحات داخلی کاتالوگ نسبت به نوع کاتالوگ شما و محتوای ارائه شده در آن کاتالوگ متفاوت است. برای مثال طراحی کاتالوگ ژورنالی بیشتر اطلاعات مورد استفاده از عکس ها می باشد و به اصطلاح عکس محور هستند اما طراحی کاتالوگ حرفه ای می تواند ترکیبی از متون ، جداول، نمودارها ، تصاویر و دیگر اطلاعات مورد نیاز باشد.

بخش های تشکیل دهنده یک کاتالوگ حرفه ای 

همانطور که عنوان شد بخش هیا تشکیل دهنده یک کاتالوگ بر اساس نوع کاتالوگ کاملا متغییر است و الزام خاصی به استفاده و یا عدم استفاده از بخش ها و اطلاعات شما در طراحی کاتالوگ های مختلف وجود ندارد اما عمومیت طراحی کاتالوگ هایی که در رابطه با محصولات یا خدمات ارائه می گردد به شرح زیر است :

 • جلد، یا کاور  ( پشت و روی کاتالوگ ) که می تواند شامل نام و لوگوی مجموعه ، اطلاعات تماس ، نام کاتالوگ و یا موضوع ارائه شده در آن باشد و ...
 • صفحه معرفی شرکت ، مجموعه و خدمات و محصولات ارائه شده توسط آن شرکت یا مجموعه
 • معرفی محصول، جدول محتوا، معرفی اجمالی محصولات و یا خدمات  و بخش بندی محصول بر اساس حروف الفبا و یا کد. شرح خدمات ارائه شده ، توضیحات تکمیلی ، کارایی و اطلاعات فنی
 • گواهینامه‌­ها، توانمندی­‌ها، پروژه­‌های انجام شده

گروه ها و زیر گروه­های محصول

اطلاعاتی که ما باید در یک کاتالوگ قراردهیم حتما باید سازمان یافته باشند آنطوری که باید به مشتری مشاوره داد بیان شوند. شما نیاز دارید به چند بخش رسیدگی کنید تا ساختار نهایی کار شما خوب باشد: از خودتان بپرسید که آیا باید محصولات را دسته بندی شده بگذارید و یا باید به صورت چرخشی در هر صفحه باشند؟ آیا مشتریان شما کاتالوگ های کاغذی را ترجیح می­دهند و یا دیجیتال را؟ و بعد اقدام به ثبت سفارش کنید. در اکثر موارد، اگر ما درباره کاتالوگ های بیزینسی صحبت می کنیم بسیار سودمند است تا المان های ما بر اساس دسته بندی مشخص باشند: مثل المان، رنگ، کاربرد و غیره. کاتالوگ ها با اهداف متفاوت در نوع استفاده تقسیم بندی می­‌شوند. راجع به کاتالوگ های پزشکی فکر کنید، در کدام مقاله بر اساس حروف الفبا تقسیم بندی شده ­اند. گاهی این خیلی کاربردی  است که محصولات هم از لحاظ بصری و هم نحوه دادن اطلاعات باهم هم مسیر باشند. به این شکل مشتریان با شما بیشتر هم راه خواهند شد.

در مورد طراحی کاتالوگ های ژورنالی ترتیب قرار گیری و اولویت تصاویر مورد استفاده همچنین اطلاعات مختصری که در کنار این تصاویر استفاده می گردد نظیر کد گذاری و نام گذاری ها و یا کارایی و اطلاعات مشخصات ظاهری نظیر رنگ بندی و یا ابعاد و ... باید مورد توجه قرار گیرد . در طراحی کاتالوگ های ژورنالی گرچه عکس ها محوریت اصلی کاتالوگ را تشکیل می دهد اما اطلاعات مورد استفاده در کنار این تصاویر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است برای مثال سایز بندی محصولات ارائه شده در کاتالوگ می تواند به مشتریان در انتخاب دقیق تر محصولات شما کمک بسزایی نماید و یا اشاره به رنگ بندی محصولات در پنلی جداگانه می تواند موئجب جلوگیری از عکس های تکراری جهت نشان دادن رنگ بندهی های مختلف گردد.

قیمت طراحی کاتالوگ 

سفارش آنلاین طراحی کاتالوگ در حال حاضر از طریق تلگرام، واتساپ در مجموعه امکان پذیر است و این امر با رویکرد صرفه جویی در وقت و انرژی شما ایجاد شده است و همچنین محدودیت های جغرافیایی را از بین برده است به شکلی که هموطنان ساکن کشورهای دیگر نیز به راحتی با استفاده از سرویس طراحی آنلاین مجموعه، می توانند سفارش خود را ثبت نمایند.

تعرفه طراحی کاتالوگ بستگی به نوع و سطح طراحی شما دارد و کارشناس طراحی بر اساس زمان، قالب، سطح و تعداد اتود و مدت زمان انجام کار تعرفه را به شما عزیزان اعلام خواهد کرد. درصورتی که هم طراحی و هم چاپ را سفارش می دهید، کارشناس طراحی شما یک نسخه از خروجی نهایی را به واحد چاپ ارسال می نماید.جهت دیدن مراحل سفارش طراحی کاتالوگ کلیک کنید.

هزینه های جانبی طراحی کاتالوگ

 • هزینه فورس یا فوریت در طراحی (نسبت به تعدا صفحات و زمان فوریت محاسبه می گردد)
 • عکاسی و یا ادیت عکس
 • ویراستاری، کدینگ محصولات، ترجمه متون
 • نوشتن متن و محتوا سازی
 • دسته بندی و کدینگ محصولات
 • ادیت لوگو  و یا اجرای لوگو
 • در صورتی که یکی از موارد فوق را نیاز دارید از کارشناس مربوطه استعلام بگیرید. متناسب با نیاز شما، تعرفه نهایی اعلام می گردد.
 • جهت مشاهده، اینجا کلیک کنید. در هر ساعتی از شبانه روز می توانید با مراجعه به لینک روز هزینه را به صورت آنلاین دریافت نمائید و سفارش دهید.   

سوالات متداول :

کاتالوگ ها توسط چه نرم افزاری طراحی می گردند؟

تمامی کاتالوگ های با مجموعه نرم افزار های گرافیکی نظیر کورل دراو ، فتوشاپ ، ایلوستریتور ، ایندیزاین و ... و نسبت به اطلاعات ارسالی از سوی شما طراحی می گردند .طراحی کاتالوگ با کورل از لحاظ خروجی تفاوتی با طراحی کاتالوگ با فتاوشاپ و یا طراحی کاتالوگ با ایلوستریتور ندارد ، بدیهی است طراحان با توجه به نوع کاتالوگ شما از یک یا چند نرم افزار جهت طراحی برای شما استفاده می کنند. البته اگر فایل طراحی مورد نیاز باشد امکان انتخاب نرم افزار توسط سفارش دهنده وجود دارد اما این موضوع حتما قبل از سفارش باید ذکر گردد.

امکان ویرایش کاتالوگ هایی که توسط فرد دیگری انجام شده وجود دارد؟

تمامی فایل های لایه باز نرم افزار های گرافیکی قابل تغییر و ویرایش هستند اما توجه فرمایید که نرم افزار های گروه آفیس جزو نرم افزار های گرافیکی به حساب نمی آیند و صفحه چینی و رنگ های مورد استفاده در این نرم افزار ها قابلیت چاپ افست را دارا نیستند و این نوع کاتالوگ ها باید دوباره توسط نرم افزار های گرافیکی باز طراحی گردند

طراحی جلد کاتالوگ چند صفحه محاسبه می گردد و شامل چه اطلاعاتی است؟

طراحی جلد کاتالوگ یک صفحه گسترده در نظر گرفته می شود و شامل صفحه رو و پشت جلد می گردد ( به جز صفحات داخلی) . اطلاعات مورد استفاده در طراحی جلد کاتالوگ شامل اطلاعات تماس ، لوگو ، نام کاتالوگ، موضوعات ارائه شده در آن کاتالوگ است و می تواند شامل عکس هایی جهت تزئین جلد باشد. بدیهی است جلد هر کاتالوگ بر اساس نوع کاتالوگ و اطلاعات درج شده در آن طراحی می گردد

امکان طراحی کاتالوگ دو زبانه هم وجود دارد و طراحی کاتالوگ انگلیسی یا عربی و یا هر زبان دیگری به چه شیوه ای است و هزینه ها چگونه محاسبه می گردد؟

امکان اظافه کردن هر زبان دیگری به کاتالوگ وجود دارد و هزینه صفحات با زبان خارجی بین 25 تا 30 درصد افزون هزینه نسبت به زبان فارسی دربر دارد.

طراحی کاتالوگ تک زبانه خارجی نظیر طراحی کاتالوگ انگلیسی و یا طراحی کاتالوگ عربی نیز امکان پذیر است و متن ترجمه شده توسط خود شما باید ارسال گردد. بدیهی است به علت اینکه امکان ویراستاری و غلط گیری در زبان های خارجی برای طراحان وجود ندارد هم ترجمه هم غلط گیری متون بر عهده خود شماست و طراحان صرفا طراحی کاتالوگ را انجام می دهند. هزینه طراحی کاتالوگ زبان های خارجی نیز 30 درصد گرانتر از طراحی کاتالوگ فارسی است.

اطلاعات مورد نیاز در طراحی کاتالوگ چیست؟

همانطور که در بالا مفصلا توضیح داده شده اطلاعات هر کاتالوگی بر اساس نوع طراحی انتخابی (صنعتی، حرفه ای، ژورنالی و ...) همچنین اطلاعات درج شده در آن (محصول، خدمات ) متغییر ارست اما بطور کلی اطلاعات تماس ، لوگو ، متون و عکس ها اطلاعاتی هستند که می بایست جهت طراحی یک کاتالوگ جهت طراحی ارائه دهید.

امکان سرچ عکس و تولید محتوا در کاتالوگ ها چگونه است؟

تولید محتوای کاتالوگ و سرچ عکس تنها در مواردی که موضوع کاتالوگ تخصصی نباشد قابل اجرا است و اطلاعات تخصصی و فنی و مهندسی همچنین عکس محصولات خاص امکان سرچ و یا تولید محتوا را دارا نیستند. تولید محتوای کاتالوگ معمولا جهت طراحی کاتالوگ دکوراسیون ، طراحی کاتالوگ ساختمانی ، طراحی کاتالوگ گردشگری و مشاغلی از این دست که اطلاعات عام در مورد آنها یافت می گردد امکانپذیر است

امکان عکاسی صنعتی هم وجود دارد؟

بله تیم طراحی بانی چاپ با بهره مندی از عکاسان زبده امکان عکاسی صنعتی در تمامی زمینه ها را دارا است می توانید با مراجعه به قسمت عکاسی صنعتی اطلاعات لازم را کسب نمایید.

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح کنید

 

پرسش و پاسخ ها ( 3 پرسش )

پرسش
توسط منوچهر جعفریان 1399/04/01

سلام نوعی از کاتالوگ کتابچه ای که عنوان هر بخش بصورت زائده ای از خود کتابچه بیرون زده شده هم درست میکنید؟آیا نام خاصی دارد این طرح؟

پاسخ

بله انجام می شود نام این نوع طرح رپرتوار است.

پرسش
توسط شرکت الوند سپاهان 1399/03/26

تفاوت طراحی کاتالوگ حرفه ای یا طراحی کاتالوگ صنعتی یا لوکس در چیست؟

پاسخ

در طراحی کاتالوگ صنعتی یا لوکس استفاده از خلاقیت در طراحی خیلی بیشتر است و همچنین ممکن است برای کالاهای صنعتی استفاده شود که در این حالت کیفیت عکس ها و اطلاعاتی که در آن قرار می گیرد بسیار دارای اهمیت می باشد اطلاعات و نمودارها کاملاً تخصصی هستند و کاری که ارائه داده می شود  از لحاظ زیبایی ظاهری منحصر به فرد می باشد و در ابتدا نیز سه اتد برای تایید طرح نهایی به مشتریان ارائه می شود اما در طراحی کاتالوگ حرفه ای 2 اتد ارائه می شود.

پرسش
توسط AHMAD KARAMZADEH 1399/03/21

سایز کاتالوگ در هزینه طراحی کاتالوگ تاثیر دارد؟

پاسخ

سایز در هزینه چاپ کاتالوگ تأثیر می گذارد اما در هزینه طراحی کاتالوگ تأثیر ندارد. زمانی که در چاپ کاتالوگ از سایزهای کوچکتر استفاده می کنید به این دلیل که از مواد کمتری استفاده می شود هزینه شما کاهش پیدا می کند اما در طراحی کاتالوگ چه برای طراحی جلد کاتالوگ و چه برای طراحی صفحات داخلی کاتالوگ، انرژی و زمانی که طراحان بانی چاپ  برای کار شما می گذارند بستگی به سایز کاتالوگ ندارد و برای همه موارد کاملاً یکسان می باشد.